Ochotnicy Waffen SS. Idea i poświęcenie

2010-03-01
978-83-89929-16-7
Marek Murawski
Waffen SS Felix Steiner II wojna światowa front wschodni

Mam dość mieszane uczucia związane z tą książką... z jednej strony jest to materiał który wyszedł spod ręki byłego generała Waffen-SS - jednego z kluczowych dowódców II wojny światowej, uczestnika opisywanych działań wojennych. Z drugiej, przedstawia on iście pomnikowy wizerunek ss-manów rodem z propagandowego czasopisma "Signal", w którym króluje bezgraniczna szlachetność i romantyczny idealizm... Steiner próbuje zaszczepić czytelnikowi ów wizję bezustannie serwując obraz "wyzwolicieli Europy", jednoczących się bratersko pod wspólną flagą by walczyć z bolszewizmem... Piękny opis gangreny zwalczającej dżumę. Książka wyłącznie dla osób dobrze znających temat. Dla początkujących i niezdrowo zafascynowanych Waffen-SS będzie ona zwyczajnie szkodliwa.

Jedna z najlepszych - o ile nie najlepsza! - książek dotyczących walk jednostek Waffen-SS na Froncie Wschodnim! Rzetelnie i prawdziwie opisany obraz rzeczywistości na wschodnim teatrze działań podczas Drugiej Wojny Światowej - tym razem nie przez współczesnych nam pisarzy-dokumentalistów; ale przez jedną z najbardziej światłych postaci w historii całej Waffen-SS,czyli przez Felixa Steinera!
Lektura ponadobowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tematem!

Książka Felixa Steinera chociażby ze względu na osobę samego autora (SS-Obergruppenfurera i generała Waffen SS) oraz pozycje jaka zajmował jest niestety kolejną pozycja wpisująca się w określony geopolityczny schemat powojennych czasów, podejmującą próbę wybielenia czy nawet gloryfikacji hitlerowskich żołnierzy Waffen SS. Jak mówi sam tytuł, historia tych formacji ukazana została przez pryzmat i w kontekście ochotników z różnych europejskich krajów ( Holendrów, Francuzów, Flamandów, Norwegów, Duńczyków, Szwajcarów, Łotyszy, Rosjan, Kozaków i innych przedstawicieli narodowych nacji) którzy z pobudek politycznych i społecznych, wierząc w słuszność walki z komunizmem zaciągali się do tych jednostek. Znajdziemy tu wiele istotnych informacji dotyczących motywów którymi kierowali się ci młodzi ludzie, organizacji poszczególnych oddziałów, charakterystyk, uzbrojenia, wyszkolenia i ich wojennych losów dopełniających się na różnych frontach II wojny światowej. Z dużą dbałością, wspartą niewątpliwym doświadczeniem i znajomością tematu opisuje autor (opierając się od czasu do czasu relacjami swoich podkomendnych) przebieg niektórych operacji wojskowych i stoczonych walki.
Samego Feliksa Steinera nie stać było jednak (co w jakiś sposób jest nawet zrozumiałe) na wzniesienie się na wyżyny obiektywizmu i historycznej prawdy, co w oczywisty sposób skutkuje tym iż jego opinia jest wybitnie wybiórcza, jednostronna i tendencyjna. Ogrom i potworność zbrodni dokonanych przez Waffen SS (zwłaszcza w Europie wschodniej, co jest bezsprzecznie udowodnione i wielokrotnie udokumentowane) na zawsze zapisał się w świadomości europejskich narodów ale o tym oczywiście w tej książce nie znajdziemy ani słowa i takie podejście z całą pewnością dyskredytuje ją w oczach wielu czytelników. Publikacja jest jednak bardzo ciekawa zwłaszcza z punktu widzenia poznawczego, historycznego i militarnego.
Zainteresuje wszystkich miłośników i pasjonatów II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem niemieckiego punku widzenia i głównie dla nich jest przeznaczona.

Jeśli ktoś interesuje się frontem wschodnim to polecam. Ze względu na osobę autora i datę 1szego wydania to jest to prawie źródło.

7,5/10

7,5/10