Ochotnicy Waffen SS. Idea i poświęcenie

Die Freiwilligen der Waffen SS. Idee und Opfergang
978-83-89929-16-7
historia
Andrzej

Młodzi ochotnicy Waffen - SS naznaczeni byli piętnem śmierci już gdy jechali nad Odrę, by odbyć chrzest bojowy. Rozkaz dzienny brzmiał: "Obrona pozycji do ostatniego żołnierza". [...]gdy sowiecka kula znajdowała swój cel, nie było ważne czy ktoś ostatnim tchnieniem szepcze "Vive la Patrie!", czy też "Leve het Vaderland!". Ruski karabin wymierzony był bowiem w serce całej Europy. Ci, którzy...

Ci, którzy przeżyli, po powrocie do ojczyzny zostali uwięzieni bez względu na wiek i potraktowani jak zdrajcy narodu. Prawdopodobnie dlatego, że 15 lat szybciej zrozumieli, kto jest śmiertelnym wrogiem Europy i uwierzyli, iż muszą stawić mu czoła. Czy musieli ginąć, by potem zostać za to wyklęci?

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: http://www.forum.eksploracja.pl/

Heisenberg | 2016-03-20

Jedna z najlepszych - o ile nie najlepsza! - książek dotyczących walk jednostek Waffen-SS na Froncie Wschodnim! Rzetelnie i prawdziwie opisany obraz rzeczywistości na wschodnim teatrze działań podczas Drugiej Wojny Światowej - tym razem nie przez współczesnych nam pisarzy-dokumentalistów; ale przez jedną z najbardziej światłych postaci w historii całej Waffen-SS,czyli przez Felixa Steinera!
Lektura ponadobowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tematem!

| 2012-10-16
Przeczytana: 16 października 2012

Książka autorstwa F. Steinera jest bardzo ciekawą pozycją dla każdego fascynata militariów i okresu II wojny światowej. Autor, generał Waffen-SS, osobiście doświadczył trudów tamtych lat i chyba najlepiej ze wszystkich potrafił przedstawić ochotników, ich poglądy, umiejętności, odwagę (tym bardziej, że był on jednym z tych niemieckich oficerów, którzy autentycznie dbali o swoich żołnierzy). Można zarzucić Steinerowi, że przedstawia żołnierzy Osi w samych superlatywach, stale pełnych sił, chętnych do walki, nie lękających się nawet śmierci, a radzieckich jako zwykłą bandę, zbieraninę, lecz jest to usprawiedliwione tym, że chyba każdy dowódca swoich własnych ludzi będzie chciał ukazać jako niezwyciężonych (ciałem lub duchem) herosów, a dodatkowo pamiętać trzeba, że książka ta napisana została w czasach, gdy świat podzielony był pomiędzy Wschód i Zachód, a zagrożenie komunizmem i kolejną wojną było bardzo realne. Książka napisana jest naprawdę fajnie, czyta się ją bardzo dobrze....

archiwista_cyklista | 2013-10-20
Przeczytana: 20 października 2013

Jeśli ktoś interesuje się frontem wschodnim to polecam. Ze względu na osobę autora i datę 1szego wydania to jest to prawie źródło.

Pio | 2016-01-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016