Odpowiedzialność za produkt w prawie RFN

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
8373222006
biznes, finanse

Problem odpowiedzialności za wadliwy, wyrządzający szkodę produkt pojawił się na świecie na szerszą skalę kilkadziesiąt lat temu, co związane było ze stale wzrastającą masowością produkowanych towarów i związanym z tym zagrożeniem wytworzenia wadliwego egzemplarza, co skutkować mogło katastrofą na skalę masową. Ponieważ postęp cywilizacyjny trwa nadal, problem nie zniknął, wręcz przeciwnie, jest on coraz szerszy i groźniejszy, a sposobami jego rozwiązania zajmuje się orzecznictwo i doktryna prawna. Spojrzenie na działania, które podejmowali i podejmują w tej dziedzinie nasi zachodni sąsiedzi może być dla polskich prawników bardzo przydatne. Wynika to z dwóch powodów po pierwsze, RFN jest jednym z tych krajów, w których odpowiedzialność za produkt pojawiła się najprędzej, po drugie droga, jaką podąża się w Polsce i w Niemczech w celu znalezienia pozytywnych rozwiązań w tym przedmiocie jest podobna. Autor niniejszej pracy postanowił skoncentrować się przede wszystkim na tych rozwiązaniach, które znalazły szerokie zastosowanie praktyczne. Najdokładniej opisane zostały elementy stanowiące rdzeń całej problematyki, czyli katalog chronionych dóbr, pojęcie błędu i obowiązków ciążących na producencie, pojęcie produktu, rodzaje podmiotów mogących odpowiadać za szkodę, zasady odpowiedzialności, zagadnienie ciężaru dowodu.