teatr, dramat, Japonia, Hiroshima
czasopisma
Róża_Bzowa

Tytuł numeru: Hiroshima niemożliwa. Numer kwietniowy w znacznej części poświęcony jest problematyce japońskiej. Chiori Miyagawa, amerykańska autorka japońskiego pochodzenia, w swoim dramacie podejmuje dyskusję – po latach – z klasycznym filmem Alaina Resnaisa Hiroshima Mon Amour, polemizując z estetyzacją cierpienia i w ogóle zastanawiając się nad wyrażalnością doświadczenia Hiroszimy. Drugim...

Tytuł numeru: Hiroshima niemożliwa.

Numer kwietniowy w znacznej części poświęcony jest problematyce japońskiej. Chiori Miyagawa, amerykańska autorka japońskiego pochodzenia, w swoim dramacie podejmuje dyskusję – po latach – z klasycznym filmem Alaina Resnaisa Hiroshima Mon Amour, polemizując z estetyzacją cierpienia i w ogóle zastanawiając się nad wyrażalnością doświadczenia Hiroszimy. Drugim przedstawianym dramatopisarzem jest Oriza Hirata, jeden z reprezentantów kierunku zwanego „cichym teatrem”. Jego Zapiski tokijskie, mają w nastroju wiele wspólnego z filmami mistrza kina japońskiego Ozu Yasujirō. W materiałach eseistycznych piszemy o miejscu obu sztuk we współczesnej kulturze Japonii, a także o ścisłych związkach między teatrem i filmem – ciągnących się praktycznie od powstania kinematografii japońskiej – oraz o tradycji teatru lalkowego bunraku we współczesnej sztuce. Dramaturgię polską reprezentuje Szymon Bogacz, autor goszczący już wcześniej na łamach „Dialogu”. Z wykształcenia muzyk, czego nietrudno się domyślić czytając sztukę. O traumie bycia wirtuozem (i coraz mniejszym polu do popisu dla wirtuozów we współczesnej sztuce) pisze Paweł Majewski, a także – w innym duchu – Piotr Gruszczyński w swoim felietonie. W numerze pojawia się też kwestia dzisiejszego polskiego teatru popularnego: Dorota Jarząbek Wasyl opisuje swe peregrynacje po teatrach, których działalność rzadko się śledzi w prasie, Paweł Sztarbowski (a także Tadeusz Nyczek w felietonie) zajmują się pokłosiem konkursu na komedię ogłoszonego przez Teatr Powszechny w Łodzi.

źródło opisu: Dialog, 2011

źródło okładki: google

• Nic nie mów
  • 444
  • Z góry widać tylko nic
  • Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze

7,68 (28 ocen i opinii)
Z góry widać tylko nic
Arek Borowik

7 (1 ocen i opinii)
Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze
Gail Honeyman

Adam Wajrak

Rzeczy utracone. Notatki człowieka posttowarzyskiego
Łukasz Orbitowski

0 (0 ocen i opinii)
Gizelle. Moje życie z bardzo dużym psem
Lauren Fern Watt

Wszystko wina kota!