7 (10 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia
takisobiejac

Każdy chyba zna nazwę "Psie Pole", którą nosi niewielka podwrocławska miejscowość, leżąca nieco na wschód od stolicy Dolnego Śląska, przy drodze do Oleśnicy. Popularna legenda łączy jej powstanie z wielka bitwą, w której legło wielu niemieckich rycerzy. Ich nie pogrzebane ciała stały się pastwą niezliczonej chmary psów. Te wpadły w tak wielką dzikość, że nikt nie odważył się zbliżyć do tego...

Popularna legenda łączy jej powstanie z wielka bitwą, w której legło wielu niemieckich rycerzy. Ich nie pogrzebane ciała stały się pastwą niezliczonej chmary psów. Te wpadły w tak wielką dzikość, że nikt nie odważył się zbliżyć do tego miejsca, które okoliczna ludność nazwała "Psim Polem".
Opowieść ta, zanotowana w kronice Wincentego Kadłubka, odnosi się do epizodu z wojny polsko-niemieckiej w 1109 roku.

źródło opisu: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1968

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Monika | 2012-05-01
Przeczytana: 01 maja 2012

Bolesław Krzywousty to z pewnością książę popularny, znany i ważny dla naszej historii. Chociaż ze względu na to, co zrobił własnemu bratu nie jest mi mentalnie bliski.

Pan Grabski napisał o nim w sposób średnio ciekawy. Mało w książce jest wiedzy, której nie można znaleźć w innych źródłach.

mistan | 2015-10-30
Przeczytana: 30 października 2015

Pan Grabski, jak pisze Monika, był wspaniałym profesorem historii, takim jakich dziś już nie ma. Publikował naukowe dzieła z historii historiografii, a także jak widać pisał książeczki historyczne dla nastolatków. I to jest właśnie taka książeczka. Świętnie napisana.

Paweł Rejdak | 2016-03-16
rybka | 2016-01-28