6 (19 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
978-83-11-11827-0
Chiny, tortury, Europa
historia
gall21

Prawdziwym tematem tej książki jest Europa, a właściwie powszechne wśród jej mieszkańców przekonanie, że cesarskie Chiny to kraj, w którym bez opamiętania stosowano krwawe i okrutne tortury. Autorzy, opierając się zarówno na źródłach chińskich, jak i europejskich, omawiają proces powstawania tej błędnej opinii i starają się udowodnić, że cesarskie Chiny nie były państwem bezsensownego barbarzyńskiego chaosu, a Europa z kolei nie może się uważać za świętą, jeśli chodzi o okrucieństwo. Ponadto autorzy skupili się na wojnie jako elemencie kultury historycznej: opisali, jak pamięć o wojnie trwała, ulegała przemianom i była wykorzystywana w różnych kontekstach i w różnych epokach. Napisana jest w sposób łatwy i przystępny, zawiera liczne zdjęcia, mapy, szkice.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

ampH | 2014-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Tortury niewątpliwie wplatają się w historię całego świata tak naturalnie, jak naturalną sprawą jest sama śmierć. Chiny jako państwo orientalne teoretycznie związane jest z torturowaniem jeszcze bardziej, niż zachodnie cywilizacje. Wydawałoby się, że książka o wdzięcznym tytule "Historia chińskich tortur" wskaże czytelnikowi wiele makabrycznych czynności wykonywanych zarówno przez aparat cesarstwa, jak również podziemne, chińskie organizacje. Niestety nic bardziej mylnego, gdyż tortur w torturach jest niewiele.

Chiny, przekrój przez wiele panujących tam dynastii. Niezmienny przez kilkaset lat kodeks karny z pięcioma głównymi karami, ostre prawo przeczące domniemaniu niewinności oraz uznające dawanie takiej kary, na jaką oskarżony zasłużył. To wszystko jest tematem dogłębnego opracowania świata tortur w Państwie Środka na przestrzeni wieków - jego zestawienie z europejskimi mocarstwami, podejście świata zachodu do władzy sądowniczej w cesarstwie. Autorzy próbują dojść do tego,...

renavera | 2014-12-19

Wbrew z lekka sensacyjnemu tytułowi książka jest dziełem naukowym. Opisuje chiński system prawny, jego historię i uzasadnia w jaki sposób filozofia i światopogląd przekładały się na tworzenie i stopniowe modyfikacje chińskiego systemu prawnego, w szczególności zaś systemu prawa karnego, bo o nim głównie jest tu mowa. Nie brakuje też odniesień do historii prawa europejskiego.

inkama | 2012-12-12

Aga oddaj mi ją kiedyś xD

swall | 2016-11-23
MASH | 2016-11-01