Zrozumieć Indie

Okładka książki Zrozumieć Indie Ryszard Piekarowicz
Okładka książki Zrozumieć Indie
Ryszard Piekarowicz Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Kontynenty reportaż
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Kontynenty
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1977-06-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-06-01
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
Tagi:
Indie Hindusi cywilizacja indyjska subkontynent indyjski
Średnia ocen

5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Świat w przekroju 1965 Jan Anusz, Stefan Arski, Beata Babad, Jerzy Bielecki, Walenty Daszkiewicz, Tadeusz Dowjat, Antoni Dutlinger, Ryszard Frelek, Józef Frieske, Jan Gerhard, Stefan Grzegorczyk, Jan Grzybowski, Artur Hajnicz, Władysław Knycpel, Ryszard Koniczek, Marek Koreywo, Andrzej Kossakowski (historyk sztuki), Bożena Kowalska, Edmund Kujawski, Tadeusz Łęchota, Jerzy Lobman, Irena Ludwikow, Halina Mirska Lasota, Wojciech Morawiecki, Tadeusz M. Pasierbiński, Daniel Passent, Ryszard Piekarowicz, Jan Pląskowski, Jerzy Ros, Wacław Sadkowski, Jan Sierzputowski, Wanda Skrzeczkowska, Zbigniew Sołuba, Roman Szydłowski, Zygmunt Szymański, Leopold Unger, Jan Warecki, Olgierd Wołczek, Henryk Zdanowski, Józef Zieliński
Ocena 0,0
Świat w przekr... Jan Anusz, Stefan A...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
272
108

Na półkach: , ,

W ub.r. Indie obchodziły 70 lat niepodległości. Książka, którą recenzuję poniżej, liczy sobie ponad 40 lat. Czy więc jest nieaktualna? I tak, i nie. Tak - ponieważ pomija wiele zjawisk, które miały miejsce w ciągu ostatnich czterech dekad: szybki wzrost indyjskiej gospodarki: wytwórczości, informatyki, usług, czy też kwestie społeczne, m.in. eksplozję demograficzną indyjskich miast czy terroryzm i morderstwa polityczne, których ofiarami padli Indira Gandhi i jej syn - Rajiv. Nie - ponieważ mówi o spektakularnych przemianach z pierwszych trzech dekad niepodległych Indii: powstaniu silnego i stabilnego systemu demokratycznego z wyraźnym podziałem na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, ukróceniu przywilejów maharadżów, wojnach z Pakistanem, konfliktach wewnętrznych, powstaniu silnej bazy przemysłowej i naukowo-badawczej, dołączeniu do grona mocarstw atomowych czy osiągnięciu samowystarczalności żywieniowej, słowem: o wszystkim tym, czego nie udało się zbudować tak wielu krajom mającym bodaj lepsze od Indii warunki dla wzrostu gospodarczego. Nie ulega wątpliwości, że dzisiejsze Indie nie byłyby tym, czym są dzisiaj, gdyby nie energiczne i śmiałe reformy podjęte przez gabinety Jawaharlala Nehru i jego córki - Indiry Gandhi. To w dużej mierze ich zasługa, że kraj skrajnej nędzy, głodu, separatyzmów i krwawych walk religijnych, jakim były Indie w 1947 r. dziś - choć nadal boryka się z wieloma problemami - jest stabilną demokracją o jednym z najwyższych w świecie wskaźników wzrostu gospodarczego oraz jest jednym z najpoważniejszych graczy na arenie międzynarodowej. Okazuje się, że jest możliwy konsensus między indyjską "cywilizacją homeostazy" (określenie, którego sens Autor rozwinął w książce "Delhijskie ABC"),a wymogami współczesności. Te czynniki, a także sporo uwagi, jaką Pan Piekarowicz poświęcił indyjskiej kulturze i mentalności w połączeniu ze znawstwem tematyki sprawiają, że czas poświęcony na niniejszą pozycję zapewne nie będzie czasem straconym.

W ub.r. Indie obchodziły 70 lat niepodległości. Książka, którą recenzuję poniżej, liczy sobie ponad 40 lat. Czy więc jest nieaktualna? I tak, i nie. Tak - ponieważ pomija wiele zjawisk, które miały miejsce w ciągu ostatnich czterech dekad: szybki wzrost indyjskiej gospodarki: wytwórczości, informatyki, usług, czy też kwestie społeczne, m.in. eksplozję demograficzną...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    25
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    4
  • Indie
    2
  • Azja
    1
  • Autorzy polscy
    1
  • Indie i okolice
    1
  • Nie-beletrystyka
    1
  • 000 - NIE MAM - znalezc, kupic/pozyczyc
    1
  • Wschód i pokrewne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zrozumieć Indie


Podobne książki

Przeczytaj także