Najkrótsza historia drugiej wojny światowej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
wojna, Katyń
historia

Książka O. Terleckiego wydana w latach 70 ubiegłego wieku opisuje w zwięzły i przystępny działania na wszystkich frontach II wojny światowej. Autor poza suchymi faktami, podaje często różne ciekawostki, których nie znalazłem do tej pory w innych publikacjach. jedną z" ciekawostek" in minus jest pominięcie tak "błahego" wydarzenia jak zajęcie przez ZSRR Estonii, Łotwy i Litwy a także nazwanie...

jedną z" ciekawostek" in minus jest pominięcie tak "błahego" wydarzenia jak zajęcie przez ZSRR Estonii, Łotwy i Litwy a także nazwanie zbrodni katyńskiej wytworem "goebbelsowskiej propagandy". Autorowi można to jeszcze wybaczyć, bo książka wydawana była jeszcze w czasach PRL-u, gdzie o Katyniu mówiło się w zaciszu domowym.
Drugim z minusów jest całkowite pominięcie przez autora przypisów, bibliografii z której korzystał podczas tworzenia książki. Wychodzi na to, że pisał to wszystko z głowy, albo napisał...powieść.
Dla mojej osoby najbardziej drażniącym wątkiem w książce było niewątpliwie mitologiczne wyjaśnienie początkowych porażek ZSRR z III Rzeszą "ogromną przewagą techniczną sprzętu niemieckiego i jego ilością". Autor podaje tutaj naprawdę( nie wiedzieć skąd) liczby przyprawiające o zawrót głowy, łącząc zapewne działa samobieżne z czołgami w jedno.
Pomimo tego jest to ciekawa propozycja, którą można traktować jako materiał wyjściowy do dalszych badań historii II wojny światowej.

źródło opisu: książka

Rydzek | 2013-07-20
Przeczytana: 10 sierpnia 2012

Dla mnie najlepsza książka dla kogoś, kto zaczyna poznawanie największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Ciekawostki, fakty, przebieg działań wojennych, świetny, nawet nieco dowcipny język, przejrzysty podział na rozdziały. Problemem jest komunistyczne zakłamanie i fakt, że książka jest wyraźnie zachwalająca Rosję, ale to już nie jest wina autora. Taka nasza historia.

Karol | 2013-04-02
Przeczytana: 2003 rok

Świetna pomoc w przygotowaniu się do egzaminu na studia, pomijając pokoloryzowanie roli ZSRR w działaniach na wszystkich frontach II wojny światowej.(to taki znak czasu)

nafets0 | 2012-07-08

Zważając na czasy, w których została napisana, kurtuazyjne opisywanie działań ZSRR... Reszta raczej bez zarzutu, kupa wiedzy.

książek: 2009
gorofil | 2016-05-23