Zemsta

Wydawnictwo: Greg
6,41 (819 ocen i 46 opinii) Zobacz oceny
10
23
9
58
8
104
7
202
6
231
5
110
4
53
3
32
2
3
1
3
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-7327-877-6
liczba stron
152
język
polski
dodał
Krzysiek W

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek mieszkają w jednym zamku. Ich życie upływa na kłótniach i intrygach. Życie Wacława Rejentowicza i Klary Raptusiewiczówny - wprost przeciwnie. Młodzi są zakochani, planują wspólną przyszłość, dlatego robią wszystko, by pogodzić zwaśnionych sąsiadów. Czy pojedynek Cześnika i Rejenta dojdzie do skutku, czy też miłość zatryumfuje nad przemożnym pragnieniem zemsty?

 

źródło opisu: http://www.greg.pl/lektury/10,454_Zemsta.html

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury/10,454_Zemsta.html

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (8962)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 442
Łokieć_Pana_D | 2017-01-15
Na półkach: Przeczytane

Macie czasem tak, że przez cały dzień coś Wam z tyłu głowy brzmi? Wers, melodia, rytm? I brzęczy, i bzyczy. Dzień jeden idzie wytrzymać. Dni kilka - trudniej. A za mną wersy "Zemsty" chodzą przez pół życia. Jak nie Papkin klepie, to Klara szepce. Dobrze. Póki słyszę te głosy, póki wciąż mnie bawią, wiem, że jeszcze nie czas na mnie. Jeszcze nie zmurszałem.
Najlepsza komedia napisana po polsku. Jej ocena na LC to też komedia, tyle że ponura. Sposób, w jaki hrabia Fredro puszcza słowo przez labirynt żartu, to literacki Graal. Jak go używa, by wyśmiać - co wyśmiać należy, by wskazać - co wskazania żąda. Nie za dużo, nie za mało, bez patosu i puszenia. A ja kłótnią szlachecką się zachwycam. Krokodylem. Pieniactwem, zazdrością ale i fantazją, polotem. To jesteśmy my. A przynajmniej ja.

książek: 784
ChicaDeAyer | 2015-03-02
Przeczytana: 2008 rok

Jedna z lektur szkolnych, które wspominam i będę wspominać z dużym sentymentem. Fredro to niekwestionowany mistrz słowa, genialnie wypunktował przywary narodowe, uwypuklając je tym bardziej przez ujęcie swary w ramy komicznie. Dzieło jest dopieszczone i dopięte na ostatni guzik: nie mam mu absolutnie nic do zarzucenia. Warstwa językowa zachwyca, bohaterowie i ich konflikt również. Przy tym pomimo upływu lat tematyka pozostaje wciąż aktualna, co tylko podbija wartość dzoeła.

książek: 1473
PABLOPAN | 2014-08-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Hipokryta z cholerykiem
wiedli raz zawzięty spór,
a przyczyną długiej waśni
był graniczny, stary mur.
Mur ten dzielił charaktery,
przekonania i poglądy
więc kłócili się sąsiedzi,
co odmienne mieli sądy.

Podstarzały bawidamek,
tchórz i hazardzista
u Cześnika tkwił w kieszeni,
z jego łask korzystał.

Chciała w związek wejść małżeński
jeszcze młoda wdowa,
by nie zostać bez pieniędzy
za mąż iść gotowa.

Żądzą zemsty kierowany
jeden z adwersarzy
gwałtem dwoje młodych ludzi
powiódł przed ołtarze.

Los chichotał cicho w kącie
Gdy młodzi ślub brali.
Dał im szczęście, wrogom zgodę
I humor ocalił."

'Zemsta' była i jest jedną z moich ulubionych książek. Od czasu do czasu wracam do niej - poprawa humoru murowana ;)

książek: 1246

"Zemsta" to zacna przedstawicielka poczciwej polskiej komedii. Akcja utworu toczy się w XVIII wieku - są to ostatnie dobre czasy Rzeczypospolitej szlacheckiej. Z tego względu czuć w książce staropolski klimat, aczkolwiek Fredro skupił się na pojedynczym przypadku.

Sąsiedzka waśń Cześnika z Rejentem przedstawiona jest z przymrużeniem oka, choć zawiera ździebełka prawdy. Czyż część szlachty polskiej nie słynęła z gwałtownego usposobienia, nie lubowała się w ucztach i walkach o nic? Czyż niektórzy z nas nie zaprezentowali nigdy fałszywej pobożności, kiedy im to odpowiadało? Ależ oczywiście, że tak!

Smaczku głównej historii nadaje "poseł" Papkin, czego on nie umie, czego nie zrobił... można by długo pisać. A młodzi zakochani walczący dzielnie o bycie razem? A wicher przeszłości, multiwdowa, czyli Podstolina? Każdy bohaterów wnosi coś zabawnego i pouczającego. Komizm stoi na wysokim poziomie, więc buzia się uśmiecha i kartki szybko umykają.

"Bardzo proszę... mocium...

książek: 0
| 2014-09-12
Na półkach: Przeczytane, ***6

Mówi się, że lektury szkolne są nudne...
I owszem- niektóre są takie, że już przy pierwszej stronie, nawet najbardziej zagorzali czytelnicy się załamują... Zresztą zależy jeszcze, co się komu podoba...
Ale ISTNIEJĄ też lektury, które są ponadczasowe i zabawne albo wzruszające i łapiące za serduszko ^_^
Czy mało jest takich lektur, które nasi dziadkowie czytali, potem rodzice i w końcu my czytamy?! Takich, które przechodzą z pokolenia na pokolenie?!
Moim zdaniem "Zemsta" jest taką lekturą: ponadczasową i niezwykle zabawną, w której bardzo ważną rolę odgrywają: sposób jej napisania, treść, którą zawiera, a także barwne tło książki.
"Zemsta" to jedna z najlepszych lektur, które przeczytałam w szkole. I ZACHĘCAM wszystkich uczniów, którzy znaleźli, albo jeszcze ją znajdą na swoim wykazie lektur, by rzeczywiście po nią sięgnęli ;D

książek: 26263

Utwór jest komedią. Konflikt dramatyczny oparty jest na przeciwstawieniu sobie dwóch kontrastowych natur: Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka. Ich walka z pozoru toczy się o majątek, ale w rzeczywistości jest zwykłym, szlacheckim pieniactwem, często samobójczą próbą postawienia na swoim.
Fredro prezentuje w "Zemście" całą galerię postaci. Różnią się zachowaniem, wiekiem, pochodzeniem, co jest przyczyną powstania w utworze wielu odmian komizmu. Komizm w „Zemście” stanowi formę oceny ludzi i obyczaju szlacheckiego. Ukazuje ludzkie wady i ułomności w humorystycznym świetle. Głównym przykładem komizmu sytuacyjnego jest pierwszy spór Rejenta z Cześnikiem, którzy kłócą się nie tyle o mur graniczny, tylko o prawo do jego naprawy. Czy nie śmieszy nas Cześnik, który mimo że jest stary i schorowany, planuje małżeństwo? Lub kontrast między Cześnikiem i Rejentem? Przecież są to ludzie o zupełnie sprzecznych charakterach. Cześnik jest szybki, gwałtowny, zaś Rejent - opanowany i...

książek: 0
| 2014-10-24

Klasyk, do którego wracam. Dlatego muszę kilka słów o nim.
Historia banalna ale nie o nią wszak tu chodzi.
Fenomenalny język i dowcip. Najwyższej rangi komizm sytuacji i postaci. Prosta historia barwnie zamieniona w atlas ludzkich przywar, słabostek ale i cech wzniosłych. Każda postać jest genialna.
Świetna zabawa językiem. Czytam a jakbym słuchał melodii. Całe fragmenty, których nigdy się nie uczyłem, a które zagościły w pamięci i tam im dobrze.
Hrabia Fredro to mistrz. A "Zemsta" to bardzo udane dziecko mistrza.
Trzeba przeczytać.

książek: 671
Kubencjusz_z_Angmaru | 2018-10-25
Przeczytana: 01 kwietnia 2007

Komedia, komedia... Czuć, że ta komedia nieco już trąci myszką. Można się pośmiać z głupoty i zatwardzenia bohaterów, ale nic więcej.

Jeśli chodzi o romans i w ogóle romantyzm, to taki prosty jest w tej sztuce. Znów, nic wielkiego.

Bardzo łatwo i gładko się czyta co jest dużą zaletą, bo można to potraktować jako idealny odmóżdżacz i wciąż mieć uczucie, że obcowało się z klasyką. I wydaję mi się, że taki był cel Fredry. Napisać coś lekkiego, dla wszystkich i pozwolić im zapomnieć o realności, jednocześnie nie obciążając ich umysłów.

Także, zapraszam mocium państwo do czytania.

książek: 578
Zuell_Zuell | 2018-06-04
Przeczytana: 1988 rok

Cudowna komedia. Bawi uniwersalnie. Ponadczasowo.
Pozwoliłam sobie podomykać wątki :))


Akt czwarty, scena czternasta
Cześnik, Podstolina, Papkin

PODSTOLINA
Jak to zgoda?!
Jak to zgoda?!
A mnie kto tu rękę poda?!
Wszystko Klarze
Wszystko dla niej...
A mnie kto teraz zostanie??!

CZEŚNIK (oburzony)
Kto zostanie?! Mocium panie...
Mocium panie! Kto zostanie!
Zaś którego kawalera
Twoje serce dzisiaj wspiera?!
Wacław - z Klarą,
Jam - obrażon...
Kogo dziś twe oczka wskażą??

Wszak już znamy Pani gusta -
Że w miłości jesteś pusta!
Że ty "kochać" tego możesz,
Kto bogactwem cię obłoży!
Kto zostanie..! Mocium panie!

PAPKIN (nieśmiało, spod ściany)
Jam tu został... Ja zostanę!
Skoro Wacław już zajęty,
A Pan Maciej już niechętny...
Chętnie proszę Pani ręki
Zaś przedstawię swoje wdzięki:
Jam jest Papkin - Lew Północy...

CZEŚNIK ( przerywa Papkinowi, rozpromienia się)
On zostanie! Mocium panie!
Koncept to jest znakomity!
Ja cię przyjmę do swej świty
Gdy się wydasz...

książek: 282

Najlepsza lektura szkolna!
Gdy w klasie czytaliśmy z podziałem na role- ci co nie byli zaangażowani przysypiali, gdy omawialiśmy- także. Na filmie tym bardziej. I dlaczego? Jest to wspaniała i naprawdę śmieszna komedia, którą trzeba "tylko" zrozumieć, a jak wiadomo, jak się w coś nie zagłębiamy i nie staramy się zrozumieć, to tego nie zrozumiemy z pewnością.

Najbardziej polubiłam Klarę i to za scenę z Papkinem. Oczywiście, to właśnie Papkin nadawał całej akcji koloru, najlepiej wykreowana postać!

"Ale każdy dziś młodzieniec
Miłosnymi, czczymi słowy
Zwykł przeplatać ślubny wieniec,
Trudnoż zawsze dawać wiarę."

"Zemsta" już chyba na zawsze zostanie moją ulubioną komedią. Jest świetna. Mogę wracać do niej siedem razy w tygodniu, mogę czytać jedną scenę codziennie, a i tak mi się nie znudzi.

Humor, humor przede wszystkim.
Ale Fredro w tej komedii chciał umieścić prawdę o ludziach. Cześnik, Rejent, Papkin i inni- to przecież przerysowane ludzkie charaktery! Książka pisana tak...

zobacz kolejne z 8952 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Nowe stare lektury

Od września przyszłego roku polską szkołę czeka kolejna rewolucja. Znikną gimnazja, wróci osiem klas podstawówki, wróci też obowiązkowy kanon lektur. Ale w nim akurat wiele się (niestety) nie zmieni w stosunku do tego, co było wiele lat temu. Zobaczmy, co obowiązkowo będą czytały dzieci i młodzież w szkołach podstawowych.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd