Czternastki

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Poezji Współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
poezja
foxtrout

Tą książką zawładnęły liczby (patrz tytuł całości i tytuły wierszy), a w dodatku pragnie Król „opiewać banknoty (…) wątłe i cudze banknoty (…) banknoty o awanturniczym, nieistniejącym nominale”.Czyżby duch gorzkiej ekonomii przeniknął tę poezję?

źródło opisu: www.tajnekomplety.osdw.pl

źródło okładki: www.tajnekomplety.osdw.pl

Bosy_Antek | 2012-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2012

I co zrobić ze słowami Marcina Barana (ongiś niezłego poety), który w taki sposób zachwala tomik Roberta Króla pt. "Czternastki":

"Czyżby duch gorzkiej ekonomii przeniknął tę poezję? Nie da się wykluczyć.A towarzyszą mu duchy duchy bystrej introspekcji, ironicznego grymasu i czułego spojrzenia. Dobra, pożywana mieszanka, warta każdej ceny."

Słowa życzliwego krytyka są niejednoznaczne, niepewne siebie, tkwią w jakiejś dziwnej pozie, by z uśmiechem powiedzieć: "Ok, nie chcę cię skrzywdzić..."

Co zrobić? Zaufać na słowo? Wykluczone. Ja proponowałbym najpierw lekturę tego zbiorku wierszy, w którym tytuły tekstów zostały zastąpione przez kolejne liczebniki porządkowe - od "Pierwszego" po "Sześćdziesiąty."

Krótko mówiąc - "Czternastki" to książka przeciętna. W skali od 1 do 10 to silna 5. Nie mnie, nie więcej. Król tworzy wiersze dobre, obliczone na efekt, obrazowość, zmetaforyzowanie, mile szeleszczące rozpoznawalnymi elementami rzeczywistości, innym razem dostojną wręcz składnią,...

liryczne_nie_cudo | 2013-05-11
WBPiCAK | 2015-04-29