Byłem więźniem Majdanka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
8 (7 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
literatura faktu

Wspomnienia Franciszka Jackiewicza podejmują ciągle aktualną w naszej literaturze tematykę obozową. Autor, aresztowany za udział w ruchu oporu, więziony na Zamku w Lublinie, w sierpniu 1943 roku zostaje przewieziony do obozu koncentracyjnego na Majdanku. Kolejne etapy jego obozowych wędrówek to Natzweiler, Dachau, Melk, Mauthausen. W maju 1945 roku autor wraca do Polski, do rodzinnych Puław....

Ukazując gehennę życia obozowego podkreślił Jackiewicz problem jedności i solidarności, która wielu więźniów uchroniła od załamania, a w konsekwencji od śmierci. Sam wrażliwy na cierpienia innych, uczynny, koleżeński, miał wielu przyjaciół wśród Rosjan, Żydów, a także Niemców - komunistów.

Książka Jackiewicza stanowi jeszcze jeden z wielu cennych dokumentów świadczących o rozmiarach zbrodni hitlerowskich, których po tylu latach nie sposób zapomnieć.

źródło opisu: Wydawnictwo Lubelskie, 1967

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

NOTATKI WŁASNE:
Fluchtpunkt - określenie używane wobec więźniów, którzy podejmowali ucieczkę. Na pasiakach mieli przyszyte czerwone i białe kółka o przepisowej średnicy. Czerwone kółko było złożone z białym i przyszyte pod trójkątem z literą P z lewej strony na marynarce, drugie na prawej nogawce powyżej kolana, trzecie zaś na plecach. Taki znak oznaczał więźniów pod specjalnym nadzorem.
Oberleitner Kreis Puławy Gede- postrach mieszkańców miasta i okolic, został zdegradowany i uwięziony za przywłaszczenie sobie klejnotów, które powinny znaleźć się w skarbcu III Rzeszy.
Elbarak- była to pusta, przeznaczona na narzędzia szopa, w której chorych układano pod ścianami i pozostawiano na pewną śmierć. Często w elbaraku kapo torturowali i zabijali chorych.
Fortepian – w obozowym żargonie był to stół specjalnej konstrukcji: na mocnych nogach i o ażurowym blacie. Służył do wymierzania kary ( często nawet za najmniejsze przewinienia). Przyłapany na gorącym uczynku więzień...

leśna | 2018-02-21
Przeczytana: 02 lutego 2018

To nie jest literackie arcydzieło jak sugerować by mogły zaznaczone przeze mnie gwiazdki. Przez tę książkę trzeba się trochę poprzedzierać, powysilać własną cierpliwość do obozowych wynurzeń, słowotoku wspomnień, wrażeń i refleksji, chwilami być może nieco niezgrabnymi słowami opisywanymi. Ale ponieważ to właśnie o takich przeżyciach jest książka, a ci, którzy przeżyli piekło wojny nie muszą legitymować się literackim talentem, by ich ubrane w słowa wspomnienia stanowiły cenny pod względem poznawczym materiał, nie śmiałabym bawić się w jakiekolwiek ocenianie.
Zdumiewająca jest pamięć autora, który z drobiazgową wręcz dokładnością przywołuje na kartach tej książki ogrom szczegółów ze swych przeżyć. Nazwiska, fakty, obrazy, które zapisały się w pamięci... Z tym wszystkim nie tylko warto się zapoznać, ale wręcz należy.
Takich wspomnień nie może pochłonąć żadna ludzka niepamięć.

Agnieszka | 2015-03-31
Przeczytana: 1986 rok