Chęciny, Kielecczyzna
takisobiejac

Okoliczności i czas powstania Chęcin nie zostały należycie wyjaśnione. Pierwotna osada istniała prawdopodobnie już w końcu XIIw., a jest rzeczą pewną, że znaczenie wcześniej przed rokiem 1275, z którego pochodzi pierwsza wzmianka o Chęcinach. Wspomniano w niej, że stanowiły własność Mikołaja Mikuła, podkomorzego sandomierskiego i wchodziły w skład kasztelanii małogoskiej. Ówczesne Chęciny były jednak położone w innym niż obecnie miejscu, na terenie dzisiejszej wsi Stare Chęciny. Zamku wówczas jeszcze nie było.

źródło opisu: fragment książki

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

takisobiejac | 2011-02-24
Na półkach