Michaił Chodorkowski. Więzień ciszy.

Tłumaczenie: Ewa Skórska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Михаил Ходорковский
83-7469-441-6
biografia, Rosja
literatura faktu
MagdalenaAnna

Książka Walerija Paniuszkina „Więzień Ciszy” jest próbą dokonania rzetelnej analizy sprawy Chodorkowskiego, zrozumienia jej przyczyny i konsekwencji. Paniuszkin odtwarza szczegółowy obraz wydarzeń od aresztowania Chodorkowskiego do ogłoszenia wyroku i proponuje swoją wersję wydarzeń na podstawie zebranych przez niego faktów. Książka powstała w oparciu o korespondencję Walerija Paniuszkina z Michaiłem Chodorkowskim, która nawiązała się podczas procesu sądowego, a także na podstawie rozmów autora z krewnymi i przyjaciółmi skazanego oraz reportaży z sali sądowej. Walerij Paniuszkin opowiada historię Chodorkowskiego jako biznesmena, założyciela najbardziej efektywnej i przejrzystej spółki naftowej w Rosji. W tej opowieści zebrane zostały mało znane szczegóły biografii Chodorkowskiego i historii Jukosu. „Więzień ciszy” jest książką nie tylko o sprawie Chodorkowskiego, ale także o współczesnej Rosji. Jak określa ją sam autor, jest „historią o tym, jak człowiek w Rosji może zostać wolnym i co mu za to grozi”. Michaił Chodorkowski - rosyjski przedsiębiorca, były właściciel Jukosu i założyciel fundacji „Otwarta Rosja”. W 2004 roku uważany za najbogatszego człowieka w Rosji, zajmował wówczas 16. pozycję na liście najbogatszych na świecie miesięcznika Forbes. Pierwszy milion zarobił na handlu komputerami i elektroniką, ale prawdziwy rozwój jego imperium zawdzięcza prywatyzacji przedsiębiorstw naftowych i metalurgicznych w latach 90. XX wieku. Wtedy Chodorkowski przejął zadłużony JUKOS, który po paru latach stał się modelowym wręcz przykładem nowoczesnego zarządzania, a jego wartość kapitałowa od 1998 do 2003 r. wzrosła stukrotnie. Rosnąca siła Chodorkowskiego, jego niezależność i zapewne polityczne ambicje legły u podstaw narastającego konfliktu z Kremlem. 25 października 2003 r. został oskarżony o nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw i aresztowany. Będąc w areszcie, zrezygnował z funkcji szefa koncernu Jukos. W maju 2005 r. Moskiewski Sąd skazał Chodorkowskiego na 9 lat pozbawienia wolności i odbycia kary w koloni karnej. We wrześniu 2005 r. Sąd Miejski w Moskwie obniżył karę więzienia do 8 lat. Został zesłany do „uranowej” kolonii IK-10 w Krasnokamieńsku w obwodzie czytyjskim. Żonaty. Ojciec czwórki dzieci.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/44181

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/44181

Gabriela | 2012-11-20
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 2009 rok

Historia interesująca, lecz warsztat literacki toporny. Czyta się ciężko, przebrnęłam tylko z uwagi na opisywanego człowieka.

dialectic_chaos | 2017-04-20
Agnieszka Tyburowska | 2017-03-06