Rosyjski Robin Hood

Wydawnictwo: Agora SA
Rosja
literatura faktu
LubimyCzytać

Jekaterynburg początek lat 2000. Miasto, w którym działkę heroiny można kupić taniej niż wódkę. Jewgienij Rojzman - mężczyzna z szemraną przeszłością i jeszcze bardziej szemranymi kontaktami - zaczyna działać w fundacji Miasto bez Narkotyków. Metody walki z dilerami - zbójeckie. Bicie, zastraszanie, strzelaniny. Gdy chce pokazać, kto tu rządzi, razem z bossem Jekaterynburgskiej mafii zbiera...

Jekaterynburg początek lat 2000. Miasto, w którym działkę

heroiny można kupić taniej niż wódkę. Jewgienij Rojzman - mężczyzna z szemraną przeszłością i jeszcze bardziej szemranymi kontaktami - zaczyna działać w fundacji Miasto bez Narkotyków. Metody walki z dilerami - zbójeckie. Bicie, zastraszanie, strzelaniny. Gdy chce pokazać, kto tu rządzi, razem z bossem Jekaterynburgskiej mafii zbiera setki ogolonych na łyso chłopaków, którzy czarnymi samochodami podjeżdżają pod domy dilerów i po prostu stoją tam w milczeniu. Metody leczenia? Pakuje się narkomana do bagażnika i wiezie na odwyk poza miasto.

Tam przykuwa się go kajdankami do łóżka, dopóki nie przestanie wyć. Efekty? Przez piętnaście lat działania Miasta bez Narkotyków ponad 6 tysięcy wyleczonych narkomanów, a Rojzman wybrany na mera Jekaterynburga.

"Rosyjski Robin Hood" to Rosja w pigułce spod pióra jednego z najlepszych dziennikarzy rosyjskich, autora m.in. bestsellerowej "Rublowki".

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

almos | 2015-10-30
Przeczytana: 26 października 2015

Reportaż Paniuszkina opowiada historię życia Jewgienija Rojzmana, mieszkańca Jekaterynburga (dawniej Swierdłowska), milionowego miasta na Uralu, ośrodka przemysłu ciężkiego. Cała ta opowieść wygląda rzeczywiście jak historia Robin Hooda, mamy walki, najazdy, brak litości dla wrogów, a sceneria społeczno-prawna wokół jest bardziej średniowieczna niż współczesna. Dobry obraz współczesnej prowincji rosyjskiej.

Sam Rojzman to postać niejednoznaczna, w młodości siedział w więzieniu, potem dorobił się w biznesie i wtedy zaczął walczyć z wielką plagą narkomanii w Jekaterynburgu. Książka opowiada o owej walce, z jej sukcesami i porażkami, dając przy okazji realistyczny obraz Rosji prowincjonalnej.

Organizuje Rojzman ośrodki odwykowe, ale cała ta antynarkotykowa terapia oparta jest na przymusie, zniewoleniu, biciu, czy to ma sens i jakie są skutki autor nie pisze. Nie ma w owych ośrodkach opieki psychologicznej czy medycznej, to po prostu prywatna inicjatywa jednego człowieka i tyle....

Michał | 2016-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2016

A gdyby tak legendę o Robin Hoodzie przenieść na rosyjski grunt i nieco uwspółcześnić...
Bohater książki Paniuszkina stałby się idealnym odtwórcą głównej roli. Tyle, że Robin Hood w tym wydaniu nie walczy z szeryfem z Nothingam, ale z miejscowymi baronami narkotykowymi, wspomaganymi przez lokalne władze. Las Sherwood to, jako żywo, rosyjska prowincja gdzieś na Uralu. Mamy też, a jakże, wieśniaków, których trzeba chronić, w tym bezbronnych męczenników - narkomanów na odwyku.
Jest i wesoła kompania naszego bohatera w całej okazałości czyli zbieranina "biznesmenów" i szemranych typków, którzy nie zostawią go nigdy w potrzebie. A wśród nich i braciszek Tag, jako lojalny Robinowi pop cerkwi staroobrzędowej i waleczna lady Marion, której orężem są media oraz urok osobisty.
Wszystko to w specyficznych rosyjskich warunkach, gdzie przemoc, zdrada i korupcja są stałymi elementami politycznej wojny na wyniszczenie. Tymczasem król Putin ze swoją świtą obserwuje sytuację z daleka, mogąc w...

Kasia | 2015-11-13
Przeczytana: 07 listopada 2015

Wiele osób postrzega współczesną Rosję albo przez pryzmat kremlowskiej polityki, albo utrwalonych przed laty obrazów i stereotypów. Jak naprawdę przedstawia się tam codzienna rzeczywistość, nadal dla większości z nas pozostaje tajemnicą. I dlatego publikacje takich autorów jak Walerij Paniuszkin prezentują się naprawdę interesująco.

Cała opinia na:

ilo99 | 2017-12-29
Na półkach: Przeczytane, Polecane

Beletryzowana biografia Jewgienija Rojzmana. Jest to mieszkający w Jekaterynburgu działacz społecznikowski, jeden z założycieli fundacji Miasto bez Narkotyków, zbieracz ikon, organizator wystaw artystycznych oraz posiadacz sklepu z biżuterią. Również były poseł rosyjskiej Dumy a obecnie mer. Wraz z autorem reportażu próbujemy prześledzić jego karierę, zrozumieć jak to się stało, że z młodzieńca, który spędził trzy lata w łagrze, stał się politykiem walczącym z dilerami, zmuszającym milicję do ścigania handlu narkotykami. I co sprawiło, że ten człowiek sukcesu nie jest pewny swojego jutra, ponieważ prokuratura zamierza wytoczyć mu co najmniej trzy sprawy sądowe. Biografię czyta się jednym tchem, ponieważ Rojzman jest człowiekiem nietuzinkowym, a jego życie do standardowych nie należy. Ma nietypowe podejście do ludzi – wysłuchuje ich problemów, a następnie znajduje rozwiązanie. Czasami jest to wydawałoby się zwykłe zadanie, jakaś prosta rzecz do zrobienia, lecz osoba, która z nim...

JaBa | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Rosję postrzegałam przez pryzmat wiadomości, które są przekazywane np. przez dzienniki telewizyjne. Wiadomo kto tam rządzi i można się domyślać jak, widząc co spotkało Ukrainę. Ale nie miałam pojęcia jak to wygląda wewnątrz tak na prawdę.
W reportażu o Żeni Rojzmanie, Żydzie, Uralczyku, biznesmenie, właścicielu muzeum ikon, szefie fundacji Miasto bez Narkotyków, Paniuszkin przedstawia Jekaterynburg i jego okolice właśnie poprzez działania i zamierzenia Jewgienija.
Niby szary obywatel, ale z pasją i misją, jak nasz Kotański, chcący wyeliminować najgorsze używki ze swojej społeczności. Czasami działający nie całkiem w zgodzie z prawem. Ale musi pokonywać opór milicji (potem policji), lokalnych możnowładców, politycznie oddanych Putinowi, przekonywać prokuraturę do słuszności swoich działań. A to wszystko pod presją, przy częstych rewizjach, oskarżeniach czasami o absurdalne rzeczy.
A mimo to człowiek ten próbuje zrealizować to, co sobie zamierzył. Jest silny i nie zniechęca się...

MoznaPrzeczytac | 2015-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2015

Autor książki, Walerij Paniuszkin, odkrywa przed nami życiorys człowieka, którego określa wiele mówiącym tytułem – Robin Hood. Jako czytelniczka, spodziewałam się wspaniałej postaci, o szczerym sercu i czystych intencjach, którą od pierwszych chwil polubię i będę się z nią solidaryzować. Naiwność zawsze musi się spotkać z rzeczywistością, tak i tutaj zimny prysznic pojawia się już na początku. Jewgienij Rojzman, tytułowy Robin Hood, w moim mniemaniu nie przypomina słynnego rzezimieszka z angielskich legend. Nie możemy jednak sobie pozwolić na pozorny komfort zaszufladkowania bohatera od samego początku. Autor budując stopniowo życiorys Rojzmana, pokazuje nam prawdziwego człowieka, z jego wadami, z szemranymi znajomymi oraz z jego hojnością i bezinteresownością.

Pełna recenzja książki na stronie:

mike8619 | 2019-03-18
Przeczytana: 24 października 2017

Barwny życiorys silnego człowieka w bezbarwnej rzeczywistości. I choć rzadko w mediach eksponowana jest rosyjska prowincja to do obecnej tam przestępczości narkotykowej trzeba podchodzić tak jak do każdej kwestii związanej z tym krajem -bezkompromisowo.

Rosana | 2018-08-02
Na półkach: 2018, Przeczytane