Gazprom. Rosyjska broń

Gazprom: russkoje orużie
Rosja, gaz, Europa, polityka
literatura faktu
Pistacia

Gazprom – rosyjski państwowy koncern kontrolujący 16% udokumentowanych rezerw gazu na świecie. Największy wydobywca, od którego uzależniona jest energetyka całej Europy Środkowej i Wschodniej oraz krajów byłego ZSRR. Niebezpieczna broń w rosyjskiej polityce międzynarodowej. Co tak naprawdę wiemy o Gazpromie? Jak doszło do powstania swoistego państwa w państwie zatrudniającego blisko trzysta tysięcy osób?
Dwaj rosyjscy dziennikarze przeprowadzili wnikliwe śledztwo. Rezultaty? Zostały opisane w książce.
(W formie reportaży, wywiadów, zestawień statystycznych itp.) Gazprom: historia powstania; metody działania, sylwetki czołowych postaci koncernu a zarazem wpływowych person sceny politycznej. Opis walki o wpływy w gazowym imperium to jednocześnie opisy walk stronnictw o władzę w Federacji Rosyjskiej.
Jak Gazprom wspiera reżim Łukaszenki na Białorusi i czego żąda w zamian? Jaką rolę odegrały działania koncernu podczas Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie? Jak wygląda sprawa Gazociągu Północnego? Autorzy opisując Gazprom sięgają głębiej, nie pomijają również uwarunkowań historycznych i społecznych Rosji. Wszystkie te aspekty pozwalają spojrzeć na zagadnienie z różnych stron.
Wydaje się, że nic nie może zagrozić pozycji Gazpromu. A jednak Borys Niemcow (lider Partii Sił Prawicowych) w zamykającej książkę rozmowie podważa twierdzenia o jego ekonomicznej potędze.

[opis wydawcy]

ems | 2015-08-28
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Historia Gazpromu (do roku 2006, ale wciąż bardzo aktualne) z uwzględnieniem jego skomplikowanych powiązań wewnątrz i na zewnętrz Rosji. Być może ta książka zasługuje na wyższą ocenę, ale dla mnie była wyjątkowo trudna w czytaniu - męczyłem się z nią chyba kilka lat - a to głównie za sprawą zbyt długiej listy występujących osób :-(
Mimo wszystko polecam. Poza tym - staranne wydanie - jak to zwykle w serii Terra Incognita WAB.
Dostępna w Dedalusie za 10zł.

Rydzek | 2013-08-01
Przeczytana: sierpień 2013

Książka ukazuje różne aspekty działania Gazpromu i ukazuje go jako potężną broń w rękach Rosji. Mimo, że autorzy nie kryją poglądów opozycyjnych, reportażowy charakter książki pozwoli obiektywnie ukazać największy koncern gazowy na świecie.

wik699 | 2015-02-09

Tematyka książki bardo ciekawa, ale wykonanie już nie za bardzo. Książka w/g mnie przegadana, zbyt wiele nazwisk się pojawia, przez co mieszają się w umyśle człowieka. Najciekawsze fragmenty dotyczą spraw środkowoazjatyckich, zwłaszcza gazu turkmeńskiego i perypetiach związanych z jego transportem na Ukrainę i do Europy Zachodniej przez gazociągi Gazpromu.

Zaginionadusza | 2016-09-13
Przeczytana: 18 maja 2015

Gazprom. Najwieksza rosyjska potęga i broń, dzięki której Putin cieszy się władzą niepokalaną do dziś... Kto pracował w Gazpromie? Dlaczego nikt nie buntował się pracując w ogromnym mrozie? Co takiego Jelcyn, Czernomyrdin i spółka mieli za paznokciami? Tego wszystkiego dowiecie się w książce pisanej w formie reportażu.

Temicki | 2014-04-18
Przeczytana: 05 maja 2013

Interesująca książka pokazująca jak wygląda władza w Rosji oraz na czym się opiera. Pokazuje jak zawiązywały się układy i zmieniała władza.

Fany Fern | 2012-02-01
Przeczytana: 13 stycznia 2012

same fakty, a czyta się jak świetny kryminał, bardzo dobra książka

kardanik | 2010-12-19
Przeczytana: 2010 rok

mocne argumenty na potwierdzenie trafności tytułu

sebba | 2015-08-01

Nie jest to porywający reportaż, niemniej porusza interesującą tematykę, a temat przedstawiony jest rzetelnie i wyczerpująco. Generalnie polecam zainteresowanym tematyką współczesnej Rosji.

Mariusz Dombrowski | 2014-01-06
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Bardzo ciekawa i aktualna.

guli985 | 2016-07-12