Akira tom 2. Numer 41- Tetsuo

Cykl: Akira (tom 2)
Wydawnictwo: J.P. Fantastica
Akira
838787731X
manga, komiks, cyberpunk, klasyka, japonia
komiksy
Moonlight

Rok 2019. Na gruzach byłego Tokio powstała nowa metropolia - miasto moloch, które nie może się otrząsnąć po III Wojnie Światowej. 38 lat wcześniej naukowcy, próbując okiełznać siłę ludzkiego umysłu, stworzyli straszliwą broń, która zrównała z ziemią Tokio, a wraz nim miasta na całym świecie. Niemal pół wieku później sytuacja geopolityczna zmieniła się radykalnie. Nowy rząd znalazł się pod...

Niemal pół wieku później sytuacja geopolityczna zmieniła się radykalnie. Nowy rząd znalazł się pod silnym wpływem dyktatora, Pułkownika, człowieka silnie powiązanego z amerykańskim wywiadem. Stolica odbudowana nad Zatoką Tokijską zmieniła się w cybernetyczną dżungle, terroryzowaną przez młodociane gangi motocyklistów. Na ulicach toczy się otwarta wojna pomiędzy wojskami, a rewolucjonistami dążącymi do obalenia ustroju w państwie.
Pewnej nocy grupa motocyklistów, uczniów szkoły przysposobienia zawodowego, kierowana przez pyskatego Kanedę, pędzi w kierunku Starego Miasta, gdzie do dziś znajduje się wielki lej po wybuchu, który rozpoczął III Wojnę Światową. Na środku opuszczonej autostrady wyłania się niespodziewanie dziwne dziecko o twarzy starca, zwane "Numerem 26". Rozpędzony Tetsuo Chiba uderza wprost w malca, któremu - o dziwo - nie tylko nic się nie stało, ale i ku zaskoczeniu wszystkich rozpłynął się niczym mgła. Oddziały rządowe zabierają rannego Tatsuo do tajnych laboratoriów, skąd ten szybko ucieka. Od tego momentu wydarzenia nabierają pędu. Zakompleksiony dotąd chłopiec zaczyna odczuwać narastającą w sobie dziwną moc, która podświadomie pcha go do laboratoriów strzeżonych przez Pułkownika i jego kohorty. A we wszystkie te wydarzenia wplątany jest mistyczny Akira.

źródło opisu: J.P.Fantastica, 1999

źródło okładki: http://jpf.com.pl/

Hari_Seldon | 2016-11-13
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 października 2016

Nadrabianie klasyki. Testuo po wypadku zaczyna wykazywać telekinetyczne zdolności, wojsko zaczyna się nim interesować, a na horyzoncie pojawiają się nowi przeciwnicy. Pierwszy tom czytałem jakieś 8 lat temu (zrobiłem sobie jednak powtórkę przed tomem drugim), a film oglądałem ponad 10 lat temu, więc ogólnie pamiętam jak cała historia się zakończy, ale prawdopodobnie nie zauważę wszystkich różnić pomiędzy oryginałem a adaptacją. W każdym razie – w tym tomie uchylane są powoli rąbki tajemnicy eksperymentów sprzed lat – pojawia się kolejne dziecko, a także widzimy coś w rodzaju „leża” Akiry. Niespecjalnie spodobał mi się gang klownów – trochę tępe osiłki, którymi łatwo sterować, ciekawe jednak czy jeden z bohaterów nawiąże z nim jakąś dłuższą współpracę. Jeżeli zaś mowa o bohaterach, to Kaneda z słodkiego drania, zaczyna stawać się typem, z którym coraz ciężej sympatyzować – chyba że jedno z jego zachowań, to była tylko gra. Akcja w albumie pędzi na łeb na szyję – pościgi, wybuchy i...

Mateo | 2016-09-18
Przeczytana: 17 września 2016