Na trzy sposoby

Okładka książki Na trzy sposoby
Joanna Kruszewska Wydawnictwo: Replika literatura piękna
284 str. 4 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2011-02-09
Data 1. wyd. pol.:
2011-02-09
Liczba stron:
284
Czas czytania
4 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7674-090-4
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
62 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
301
252

Na półkach:

Zastanawiałam się ostatnio dość intensywnie, czego kobiety szukają w tak zwanej literaturze kobiecej. I zaryzykuję stwierdzenie, że po pierwsze emocji, po drugie zapomnienia – chwilowej odskoczni od własnego życia.

Są powieści, przy których można odskoczyć aż na Księżyc, i wcale nie chodzi mi tu o fantastykę, a o nagromadzenie wszelkich nieprawdopodobieństw. Brat ciotecznego teścia kuzyna sąsiada z Poronina okazuje się być tym jedynym dla stryjecznej szwagierki cioci spod Gdańska. Wymieniają się szpikiem kostnym tudzież obrączkami i żyją długo i szczęśliwie.
Są też takie powieści, które pokazują czytelnikom wycinek czyjejś zwykłej rzeczywistości. Dlaczego w ogóle ktoś po nie sięga, skoro są takie „zwyczajne”? Sekret często tkwi w stylu, w jakim zostały napisane.

„Na trzy sposoby” Joanny Kruszewskiej opowiada o trzech przyjaciółkach z dzieciństwa. Każda oczywiście jest inna, ale łączy je niezwykle silna więź. Są dla siebie oparciem, telefonem zaufania, a często też ostatnią deską ratunku. Przeszły już na tę ciemniejszą stronę trzydziestki i wiodą w miarę poukładane życie. Anita, przedszkolanka, jest żoną pediatry i matką nastolatki. Iwona ma w domu przedszkolny i wczesnoszkolny drobiazg, męża zajętego głównie własną karierą, hobby, którego nikt nie traktuje poważnie, no i pewien nałóg… a właściwie dwa. Martyna natomiast jest wziętą fryzjerką, ma własny salon i domek, a poznajemy ją w dniu ślubu, gdy spełnia się jej długoletnie marzenie o tym jedynym, z którym mogłaby nareszcie założyć rodzinę.

No i poooszło! Tocząc się wartko, opowieść zgrabnie przeskakuje między bohaterkami, a niekiedy zbiera je wszystkie w jednym miejscu, by poruszyć problemy każdej z osobna. A jakież to problemy? Bardzo życiowe. Od wychowywania zbuntowanej małolaty, poprzez chorą polską służbę zdrowia, samotność w związku i podejrzenie niepłodności, aż do niebezpieczeństw, jakie wnosi w małżeństwo przyjaźń damsko-męska.
Są w książce emocje, demonstrowane nieraz bardzo gwałtownie. Jest i euforia, i gniew, są mniej lub bardziej trwałe rozstania. Pozorne klęski i małe, lecz ważne zwycięstwa. Ot, po prostu samo życie.

„Na trzy sposoby” jest książką dla czytelniczek, które lubią od czasu do czasu zapuścić żurawia w czyjąś rzeczywistość, odnaleźć się w którejś z bohaterek (a może we wszystkich naraz) i empatycznie przeżywać jej losy. Przy okazji mogą też zastanowić się nad własnym życiem, spojrzeć na nie z innej perspektywy i niekiedy dojść do ciekawych wniosków. Czy przypadkiem nie zawracamy zanadto głowy sąsiadom? Czy nie odciągamy, w ramach przyjaźni, kolegi z pracy od jego rodzinnych obowiązków? A może dajemy się stłamsić mężowi, który tak ciężko haruje na chleb, podczas gdy my „tylko” siedzimy w domu z dziećmi?
Czytelniczki, które szczęśliwie nie odnajdą w powieści własnych problemów, dostają za to bonus w postaci samozadowolenia: „Jak miło, że mnie to nie dotyczy!”

No dobrze, a dlaczego amatorki „zwyczajnej”* prozy miałyby sięgnąć akurat po książkę Joanny Kruszewskiej? Co takiego sprawia, że należy ją wyłuskać spośród tylu podobnych tytułów? Język. Żywy i potoczysty w swojej potoczności. Sama nie wiem, co mnie w nim tak ujęło – czy ekwilibrystyka szyku, czy dość liczne regionalizmy i neologizmy. No i poczucie humoru Autorki, które, przyznam, bywa ryzykowne. Mam wrażenie, że cała książka jest napisana z lekkim ironicznym dystansem. Czytelniczka, która tego nie wyłapie, może mieć pretensję o zbyt wielki rozziew między formą a treścią. Mnie natomiast bardzo to odpowiadało. Na początku grudnia irytowałam przez trzy godziny współpasażerów w pociągu Intercity – na przemian chichocząc i wzdychając. A gdy już wyłoniłam się z czeluści Centralnego, naszły mnie trzy refleksje: że takie właśnie „na trzy sposoby” jest życie, że nie miałabym nic przeciwko wczytaniu się w dalsze losy tych trzech kobiet i że, skoro mikołajki tuż tuż, może ta moja zachcianka ma szansę na spełnienie.


* Z prozą bywa jak z profesorami – określenia „zwyczajny” i „nadzwyczajny” są dość mylące, prawda?

Zastanawiałam się ostatnio dość intensywnie, czego kobiety szukają w tak zwanej literaturze kobiecej. I zaryzykuję stwierdzenie, że po pierwsze emocji, po drugie zapomnienia – chwilowej odskoczni od własnego życia.

Są powieści, przy których można odskoczyć aż na Księżyc, i wcale nie chodzi mi tu o fantastykę, a o nagromadzenie wszelkich nieprawdopodobieństw. Brat...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    110
  • Przeczytane
    95
  • Posiadam
    10
  • Literatura polska
    2
  • 2013
    2
  • Polska - Joanna Kruszewska
    1
  • Chcę prz... - lit. polska
    1
  • Pdf mam
    1
  • Na mojej półce
    1
  • Przeczytane w 2015 roku
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Na trzy sposoby


Podobne książki

Przeczytaj także