klasyka
Adam Jank

Przedstawia groteskowy obraz prowincji rosyjskiej połowy dziewiętnastego wieku. Rozbudowana i zorganizowana według wojskowych zasad administracja carska rodziła wciąż nowe formy patologii, m.in. łapownictwo, nepotyzm, karierowiczostwo – przyczyniając się w końcu do moralnego i politycznego upadku Rosji. Wszelkie próby reformowania tego „państwa w państwie” napotykały na bierny, lecz zdecydowany opór klasy urzędniczej, która znajdowała zawsze szereg sposobów, na niezgodne z prawem korzystanie ze stanowisk.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie