Dzieje pewnego miasta

Okładka książki Dzieje pewnego miasta Michaił Sałtykow-Szczedrin
Okładka książki Dzieje pewnego miasta
Michaił Sałtykow-Szczedrin Wydawnictwo: Książka i Wiedza klasyka
249 str. 4 godz. 9 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
История одного города
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1953-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1953-01-01
Liczba stron:
249
Czas czytania
4 godz. 9 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Seweryn Pollak
Tagi:
satyra społeczeństwo Rosja władza urzędnicy
Średnia ocen

5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
329
203

Na półkach: ,

Sałtykow-Szczedrin to pisarz u nas zapoznany; w moim sześćdziesięciopięcioletnim egzemplarzu powieści musiałem osobiście rozcinać wszystkie kartki. Ale niesłusznie pogrzebaliśmy tego przedniego ironistę pod stosem Mrozów i Michalakówien.
„Dzieje pewnego miasta” to smakowita satyra na carską Rosję, charakterem moszcząca się wygodnie gdzieś między „Gargantuą i Pantagruelem” Rabelais’go a „Wyspą Pingwinów” France’a; z pierwszej czerpie wystarczająco rubaszności i dosłowności, z drugiej zjadliwość i wysublimowanie. Znajomość historii Imperium Rosyjskiego z pewnością pomaga przy lekturze, ale i bez niej bawiłem się znakomicie, może za wyjątkiem momentów, gdy fabuła, zanadto koncentrując się na parodiowaniu realnych postaci, traci nieco na fantazji. O słabszych tych chwilach łatwo jednak zapomnieć dzięki świeżemu humorowi i nieziemsko wysmakowanemu językowi całości, za które, poza autorem, odpowiada tłumacz Seweryn Pollak.
A to wszystko podane zostało w charakterystycznym rosyjskim sosie, nie do pomylenia z dressingami czy innymi dipami. Ale choć autor wstępu Samuel Fiszman chce widzieć w „Dziejach” jedynie krytykę pańszczyzny i przygotowanie gruntu pod rewolucję, mają one szerszą wymowę i pomstując na niedolę oraz wyzysk rosyjskiego ludu, chłoszczą zarazem liczne tego ludu przywary. Niektóre zaś ustępy mają już jawnie uniwersalny charakter.
Pouczająca (i znamienna) jest również zamieszczona na końcu tomu odpowiedź autora na recenzję A.S. Suworina, gdzie, poza odparciem z okrutną ironią zarzutów recenzenta, a w planie ogólnym wyśmianiem haniebnej praktyki dosłownego czytania literatury pięknej, daje Sałtykow takie objaśnienia:
„Miałem na celu […] satyrę bijącą w te charakterystyczne rysy życia rosyjskiego, które czynią je nie nazbyt dogodnym. Rysami tymi są: dobroduszność przechodząca w słabość, szeroki rozmach, wyrażający się z jednej strony w nieprzerwanym mordobiciu, z drugiej – w strzelaniu z armat do wróbli, lekkomyślność doprowadzona do umiejętności kłamania w najbezwstydniejszy sposób bez rumienienia się.”
Nie dość na tym; z lektury „Dziejów pewnego miasta” można wynieść pouczającą wiedzę, iż Rosjan dzielą przede wszystkim poglądy, a łączy przede wszystkim zamiłowanie do pierogów. Kto zaś chce dowiedzieć się więcej, musi sam rozciąć kilka kartek.

Sałtykow-Szczedrin to pisarz u nas zapoznany; w moim sześćdziesięciopięcioletnim egzemplarzu powieści musiałem osobiście rozcinać wszystkie kartki. Ale niesłusznie pogrzebaliśmy tego przedniego ironistę pod stosem Mrozów i Michalakówien.
„Dzieje pewnego miasta” to smakowita satyra na carską Rosję, charakterem moszcząca się wygodnie gdzieś między „Gargantuą i Pantagruelem”...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    15
  • Literatura rosyjska
    3
  • Literatura rosyjska
    2
  • Rosyjskie
    2
  • Satyra
    2
  • Historia
    1
  • Groteska, satyra
    1
  • 9) Literatura rosyjska
    1
  • Ebook
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje pewnego miasta


Podobne książki

Przeczytaj także