Dzieje pewnego miasta

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
История одного города
klasyka
Nadia

Powieść jest satyrą na wiele historycznych postaci Cesarstwa Rosyjskiego i na niektóre zdarzenia z jego historii. Sam Szczedrin mówił, że jeśliby rzeczywiście pisał satyrę, odnoszącą się do XVIII wieku, to na pewno ograniczyłby się do ,,Opowieści o sześciu naczelnikach".

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Voudini | 2018-02-04

Sałtykow-Szczedrin to pisarz u nas zapoznany; w moim sześćdziesięciopięcioletnim egzemplarzu powieści musiałem osobiście rozcinać wszystkie kartki. Ale niesłusznie pogrzebaliśmy tego przedniego ironistę pod stosem Mrozów i Michalakówien.
„Dzieje pewnego miasta” to smakowita satyra na carską Rosję, charakterem moszcząca się wygodnie gdzieś między „Gargantuą i Pantagruelem” Rabelais’go a „Wyspą Pingwinów” France’a; z pierwszej czerpie wystarczająco rubaszności i dosłowności, z drugiej zjadliwość i wysublimowanie. Znajomość historii Imperium Rosyjskiego z pewnością pomaga przy lekturze, ale i bez niej bawiłem się znakomicie, może za wyjątkiem momentów, gdy fabuła, zanadto koncentrując się na parodiowaniu realnych postaci, traci nieco na fantazji. O słabszych tych chwilach łatwo jednak zapomnieć dzięki świeżemu humorowi i nieziemsko wysmakowanemu językowi całości, za które, poza autorem, odpowiada tłumacz Seweryn Pollak.
A to wszystko podane zostało w charakterystycznym rosyjskim...