Przyszłość natury ludzkiej. Czy zmierzamy do eugeniki liberalnej?

Tłumaczenie: Małgorzata Łukasiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Społeczeństwo Współczesne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Scholar
6 (9 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Die Zukunft der menschlichen Natur. Auf dem Weg zu einer liberalen Eugenik?
83-7383-054-5
filozofia i etyka
synafia

Dyskusja nad badaniami genetycznymi i inżynierią genetyczną krąży dotąd jałowo wokół kwestii moralnego statusu przedosobowego życia ludzkiego. Toteż przyjmuję perspektywę przyszłości, kiedy to praktyki dziś sporne okażą się może pionierami eugeniki liberalnej, regulowanej przez rynek. Badania zarodków i diagnostyka preimplantacyjna wzburzają umysły przede wszystkim dlatego, że egzemplifikują niebezpieczeństwo związane z metaforą "hodowli ludzi". Nie bez powodu boimy się, że w ten sposób zainicjuje się jednokierunkowy proces o ponadpokoleniowym zasięgu, za który nikt nie może być pociągnięty do odpowiedzialności, ponieważ przebiega on w poprzek aktualnych siatek interakcji w jednym tylko - pionowym - kierunku.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: merlin.pl

hypnotize333 | 2014-12-18

Musiałam przeczytać na zaliczenie przedmiotu, jak się okazało nie była taka zła. Szybko się czyta i sporo rzeczy można się dowiedzieć.

synafia | 2011-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2011

Warto przeczytać nawet nie po to, aby mieć zdanie na temat eugeniki, ale żeby się skonfrontować z filozoficznymi, świeckimi rozważaniami na temat naszej - ludzkiej - natury i etycznej konstytucji.

oniegow | 2016-10-07
Przeczytana: 08 października 2016