Polska, wieczny romans. O związkach literatury i polityki w XX wieku

Okładka książki Polska, wieczny romans. O związkach literatury i polityki w XX wieku Dariusz Gawin
Okładka książki Polska, wieczny romans. O związkach literatury i polityki w XX wieku
Dariusz Gawin Wydawnictwo: Ośrodek Myśli Politycznej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
194 str. 3 godz. 14 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Ośrodek Myśli Politycznej
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
194
Czas czytania
3 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
8389500167
Tagi:
Polityka filozofia historia literatura
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Teologia Polityczna 11/2019 Dariusz Gawin, Grzegorz Górny, Dariusz Karłowicz, Ewa Thompson
Ocena 5,8
Teologia Polit... Dariusz Gawin, Grze...
Okładka książki Trzeci punkt widzenia Marek Aleksander Cichocki, Dariusz Gawin, Dariusz Karłowicz
Ocena 7,8
Trzeci punkt w... Marek Aleksander Ci...
Okładka książki Teologia Polityczna nr 7, „Niech żyją fajne Niemcy!" Rémi Brague, Marek Aleksander Cichocki, Dariusz Gawin, Magdalena Gawin, Jarosław Iwaszkiewicz, Mateusz Matyszkowicz
Ocena 0,0
Teologia Polit... Rémi Brague, Marek ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
59
1

Na półkach:

Fantastyczne eseje, których lektura zachęci niejednego czytelnika do (pierwszego lub ponownego) sięgnięcia po polskie 19/20-wieczne klasyki literatury. Po raz kolejny dochodzę do wniosku, że wiele pozycji z kanonu szkolnych lektur dopiero teraz - gdy zbliżam się do czterdziestki - trafia do mnie w pełni.

Fantastyczne eseje, których lektura zachęci niejednego czytelnika do (pierwszego lub ponownego) sięgnięcia po polskie 19/20-wieczne klasyki literatury. Po raz kolejny dochodzę do wniosku, że wiele pozycji z kanonu szkolnych lektur dopiero teraz - gdy zbliżam się do czterdziestki - trafia do mnie w pełni.

Pokaż mimo to

avatar
383
228

Na półkach:

Kapitalne eseje o tradycjach liberalno-lewicowej inteligencji polskiej, formowaniu się jej sposobu myślenia, hierarchii wartości, wizji Polski i wspólnoty narodowej. I o tym, że lewica nie ma wcale wyłączności na krytycyzm ani tym bardziej na sensowne recepty. Jesteśmy ciągle w tym kręgu mitów i narodowych rozliczeń: w każdej dyskusji rodzinnej, podczas wyborów, gdy dyskutujemy z telewizorem albo zdarzy się pyskówka polityczna z nieznajomym. "Lalka" Prusa: rozczarowanie kapitalizmem i modernizacją. Dmowski i wezwanie prawicy nie do ucieczki w tradycję, ale do zmagania się z nowoczesnością. Niekończący się spór o Sienkiewicza i przeciekawe pokazanie jego diagnozy kryzysu Zachodu i zagrożenia rewolucyjnego ze Wschodu. Apokaliptyczna wizja rewolucji (i ostrzeżenie przed nią) w pre-Orwellowskim "Buncie" Reymonta. Krytyczny, społecznikowski, lewicowy ale antybolszewicki patriotyzm Żeromskiego. Krytyczny patriotyzm Brzozowskiego, już z ciągotami nie do przetworzenia, ale do siłowego rozprawienia się z nieznośną polskością "przestarzałą". Powikłane ścieżki Miłosza między buntem wobec tego zaścianka, racjonalizacją stalinowskiego walca historii a samotnym zmaganiem się z polskością.

Kapitalne eseje o tradycjach liberalno-lewicowej inteligencji polskiej, formowaniu się jej sposobu myślenia, hierarchii wartości, wizji Polski i wspólnoty narodowej. I o tym, że lewica nie ma wcale wyłączności na krytycyzm ani tym bardziej na sensowne recepty. Jesteśmy ciągle w tym kręgu mitów i narodowych rozliczeń: w każdej dyskusji rodzinnej, podczas wyborów, gdy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    17
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    2
  • Ulubione
    1
  • 2014
    1
  • Na półce
    1
  • 1.O literaturze, ciut o sztuce
    1
  • 05. Opium w rosole
    1
  • Literatura polska
    1
  • Dwie kultury
    1

Cytaty

Więcej
Dariusz Gawin Polska, wieczny romans. O związkach literatury i polityki w XX wieku Zobacz więcej
Dariusz Gawin Polska, wieczny romans. O związkach literatury i polityki w XX wieku Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także