Polska, wieczny romans. O związkach literatury i polityki w XX wieku

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Myśli Politycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ośrodek Myśli Politycznej
hunter

Książka to przenikliwy komentarz do dzisiejszych debat nad kształtem polskiej suwerenności, kapitalizmu i demokracji.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Ośrodek Myśli Politycznej/Wydawnictwo Dante 2005

| 2013-01-09
Przeczytana: 31 października 2005

Rząd dusz

Słyszeliśmy nieraz, że wydarzenia najnowszych naszych dziejów nie znalazły odzwierciedlenia w dziełach literackich, że współcześni pisarze nie podjęli wyzwania, jakim jest diagnoza stanu świadomości Polaków po wielkiej zmianie lat 90. ubiegłego stulecia. „Jeśli brakuje nam dzieł współczesnych, w których moglibyśmy się bez wahania rozpoznać, nie pozostaje nic innego, jak (...) wyprawić się w przeszłość na poszukiwanie własnej tożsamości” – pisze Dariusz Gawin.

I tym właśnie jest ta książka: próbą uwspółcześnienia polityczno-społecznych dyskusji, toczonych przez naszych parających się piórem intelektualistów na przełomie XIX i XX wieku. W takiej perspektywie „Lalka” Prusa, opis klęski transformacji społeczeństwa polskiego według liberalnego paradygmatu czy „Przedwiośnie” Żeromskiego, obraz duchowej i mentalnej niemożności Polaków unowocześnienia własnego państwa, stają się niejako powieściami współczesnymi.

Autora interesuje jednak pewien szczególny aspekt nakreślonej...

say_hello | 2014-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2014, Na półce