Beldonek

Wydawnictwo: Ksiązka i wiedza
klasyka
Ula

"Był so­bie chło­pak je­den – małe ta­kie, brud­ne, na przy­piec­ku to sia­da­ło, ko­zi­kiem stru­gał a stru­gał pa­ty­ki; no i sam so­bie cią­giem opo­wia­dał, co z tego pa­ty­ka chce zro­bić. – Kró­la ta­kie­go – mówi – okrut­ne­go pana, co bę­dzie miał wszyst­ko, jak ze­chce, jak każe… A nie, to zdłu­bał zno­wu ja­kie­go cu­dacz­ne­go zwie­rza, co nogi miał jak u ko­nia, a skrzy­dła ni­kiej...

A nie, to zdłu­bał zno­wu ja­kie­go cu­dacz­ne­go zwie­rza, co nogi miał jak u ko­nia, a skrzy­dła ni­kiej u go­łę­bia. Róż­no­ści przy­cho­dzi­ły temu dziec­ku do gło­wy, nie ta­kie było jak inne dzie­ci. Bel­do­nek go prze­zwa­li we wsi, i tak już zo­sta­ło. Miał ojca, mat­kę, jeno bra­ci i sióstr wię­cej nie było. Lu­dzi­ska ci za­ra­bia­li się, zwy­czaj­nie jak w chłop­skim sta­nie – grze­ba­ło to w zie­mi, ba­bra­ło się we­dle by­dląt. A ten Bel­do­nek nie lu­bił ta­kiej ro­bo­ty; od dziec­ka nie chcia­ło mu się żyć jak inni lu­dzie."

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1951

źródło okładki: zdjęcie autorskie

sunjong | 2015-12-28
Na półkach: Przeczytane, Studia
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Rzecz o chłopcu, dziewięcioletnim Beldonku, który ucieka z domu po tym, jak własny stryj zbił go na kwaśne jabłko. Chłopiec wyrusza w świat z niezwykle przebiegłym Florkiem, który potrafi zręcznym kłamstewkiem wywinąć się z (prawie) każdej niezręcznej sytuacji.

Wabi | 2016-03-06
Przeczytana: 2014 rok

Bohater wychował się na wsi, lecz nie pociąga go życie w tym środowisku.

Magda | 2011-05-18
Przeczytana: 2008 rok

Wzruszająca historia chłopca tułającego się po świecie.

Daria | 2016-04-08
Przeczytana: 22 kwietnia 2016

Myślałam, że nie skończę. Bardzo męcząca pozycja.

Ophelia_Wilde | 2016-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2016