Katyń - Relacje, wspomnienia, publicystyka

ALFA
1989-01-01
1989-01-01
katyń wspomnienia relacje

"Gdyby nad masowym grobem Polaków pod Smoleńskiem stanął mędrzec, który zawsze twierdził, że wszystko już było, że niema rzeczy nowej pod słońcem, tam, na widok tysięcy zwłok pomordowanych oficerów, załamałaby się jego pewność, i powiedziałby, że tego jeszcze nie było. Prawda ! Grób pod Smoleńskiem jest pod pewnym względem czemś największem i poprostu jedynem na świecie. Przerasta legendarny labirynt i biblijną wieżę Babel, piramidę Cheopsa, drapacze chmur, przerasta ludzką wyobraźnię i ludzką wiedzę. Tego jeszcze nie było. Dzieje nie przekazały nam wypadku tak totalnego mordu, dokonanego w sposób tak nikczemny i w jeszcze bardziej nikczemny sposób zatajonego. Możnaby przekopać na głębokość kilkuset metrów cały glob ziemski, od bieguna do bieguna, i nigdzie, nigdzie pod słońcem, nie dokonanoby takiego odkrycia, jak w Rosji, pod Smoleńskiem. Sprawcy tej zbrodni wystawili sobie pomnik, trwalszy nad spiż, choć zbudowany z ciał ludzkich." (s. 115)

Tak pisał Zygmunt Nowakowski, polski publicysta na emigracji w Londynie, w dniu 2 maja 1943 roku, niedługo po ujawnieniu zbrodni katyńskiej.
Zbrodni, która nigdy nie miała być ujawniona. Prawda, odkryta przez Niemców, została cynicznie zakwestionowana przez Stalina.

Opracowanie niniejsze, absolutnie doskonałe, ma już swoje lata i sięgałam do niego niejednokrotnie na studiach i w pracy. Znajdziecie w nim artykuły naukowe, sprawozdania, wspomnienia ocalałych z rzezi i publicystykę polską, która wstrzymywana przez dekady, wylała się szerokim strumieniem po reformach Gorbaczowa.
Studium przykre tym bardziej, że pokazuje zmowę milczenia wokół zbrodni katyńskiej ze strony wszystkich sojuszników Polski, także USA i Wielkiej Brytanii.

• Historyczne
  • Publicystyka