Stieg Larsson – dziennikarz, pisarz, idealista. Biografia

Stieg Larsson − journalisten, författaren, idealisten. En politisk biografi
978-83-7554-206-6
Stieg Larsson
Dorota_1988

Jan-Erik Pettersson jest znanym szwedzkim dziennikarzem. Nietrudno zrozumieć motywy, którymi kierował się pisząc obszerną biografię Stiega Larssona. Oto nieznany prawie dziennikarz staje się nagle jednym z najgłośniejszym autorów współczesnych powieści kryminalnych. Jego trylogia „Millennium” jest niemal natychmiast tłumaczona na kilkadziesiąt języków i wydawana w milionowych nakładach na...

Oto nieznany prawie dziennikarz staje się nagle jednym z najgłośniejszym autorów współczesnych powieści kryminalnych. Jego trylogia „Millennium” jest niemal natychmiast tłumaczona na kilkadziesiąt języków i wydawana w milionowych nakładach na całym świecie. Nazwisko Stieg Larsson jest na ustach literaturoznawców, krytyków literackich, ale przede wszystkim czytelników.
Książki serii „Millennium” czyta zarówno pokolenie starsze jak i młodsze – generacja ibooków, ipoodów, laptopów, no i hakerów.
Zainteresowanie trylogią zwiększa niewątpliwie fakt, iż autor zmarł nagle w 2004 roku w wieku 50. lat nie doczekawszy oszałamiającego sukcesu swoich książek.
Jan-Erik Pettersson próbuje opisać niezwykłe, barwne, pełne napięć i zwrotów życie Stiega Larssona. Jego dzieciństwo na surowej północy Szwecji, zaangażowanie polityczne widoczne już u nastolatka, a potem wyrażany wszelkimi możliwymi sposobami sprzeciw wobec ruchów faszystowskich, nazistowskich, różnych dyskryminacji i nierównemu traktowaniu kobiet.
Pettersson ukazuje pełną zawiłości drogę Stiega Larssona jako dziennikarza, jego dalekie podróże, niezmordowaną walkę przeciwko prawicowym ekstremistycznym ruchom, oraz twardą, często niewdzięczną pracę w fundacji Expo.
Powieści o Mikaelu Blomkviście i Lisabeth Salander dopiero na tle życia autora stają się bardziej zrozumiałe, a ich treść bogatsza i pogłębiona.

Haniapa | 2013-11-12

Po przeczytaniu niby biografii Barry’ego Forshaw’a miałam nadzieję, że ta książka będzie inna. I jest inna. Dużo dowiadujemy się o dzieciństwie i młodości Stiega, o jego rodzinie, szczególnie o ukochanym dziadku- antyfaszyście. Niestety później jest trochę gorzej, ponieważ na wielu- za wielu stronach czytamy o powstaniu na Grenadzie, o jej przywódcach. Mnóstwo stron jest także poświęcone nazizmowi. Nie wiem, czy to było konieczne, aż w takim rozmiarze. Stieg był specjalistą od tej tematyki, ale czy my musimy? Choć temat ciekawy, to jednak w takiej ilości męczy i nudzi. Znów mało Stiega w jego biografii, dużo za mało. Można powiedzieć, że to książka o historii nazizmu, a nie historia życia Stiega Larssona. Późniejsze rozdziały wiążą się z Larssonem i jego ukochanym czasopismem Expo.
Przerażająca jest skala nazizmu we Szwecji, już przed wojną, w czasie niej, i po, gdzie powstali neonaziści- homofobi.
Najgorsze jest to, że zginęło w Szwecji bardzo dużo ludzi, tylko dlatego, że...

Zzyciaksiazek | 2015-07-29
Przeczytana: sierpień 2011

Po sukcesie wydawniczym kryminałów Stiega Larssona nadszedł czas na jego biografie. Jedna z nich ukazała się na początku roku, nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Poznajemy przeszłość Larssona, jeszcze sprzed czasów, gdy trylogia Millenium zajmowała czołowe miejsca na listach bestsellerów. Dzieciństwo spędzone u dziadków w okolicach Bjursele. Pracę w lewicowych pismach i jego zaangażowane społecznie dziennikarstwo. Walką z neonazistowskimi organizacjami i oznakami łamania praw obywatelskich.

Książka Jana Erika Pettersona odkrywa często nieznane dla czytelników oblicze twórcy postaci literackich Lisabeth Salander i Mikaela Blomkvista. Larsson był kimś więcej, niż pisarzem bestsellerów. Trochę jak Blomkvist. Dziennikarz idealista, walczący w imię wyznawanych wartości. Wrażliwy na krzywdę i niesprawiedliwość. Może nie był amantem, jak jego bohater literacki. Jedno jest pewne – potrafił, i wciąż potrafi, uwodzić słowem.

Thulem | 2012-06-15

Szczerze mówiąc po słowie: biografia spodziewałam się czegoś innego, ale książka mnie nie zawiodła. Jest świetna. Co trzeba przyznać mało jest w niej samego życia Stiega Larssona, ale za to bardzo dużo o sytuacji politycznej Szwecji. Książka trudna, ale fascynująca. Polecam :)

KokodeJaneiro | 2013-03-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 09 marca 2013

Ta książka jest najmniej o Larssonie. Gdybym chciała przeczytać książkę o Szwecji, to bym wybrała książkę o Szwecji. Tytuł wprowadza w błąd. To żadna biografia.

Ewa Krakus | 2016-01-05
Przeczytana: kwiecień 2011