Stieg Larsson – dziennikarz, pisarz, idealista. Biografia

Okładka książki Stieg Larsson – dziennikarz, pisarz, idealista. Biografia Jan-Erik Pettersson
Okładka książki Stieg Larsson – dziennikarz, pisarz, idealista. Biografia
Jan-Erik Pettersson Wydawnictwo: Czarna Owca biografia, autobiografia, pamiętnik
Stieg Larsson − journalisten, författaren, idealisten. En politisk biografi
Czarna Owca
2011-01-26
2011-01-26
978-83-7554-206-6
Anna Węgleńska
Stieg Larsson

Po sukcesie wydawniczym kryminałów Stiega Larssona nadszedł czas na jego biografie. Jedna z nich ukazała się na początku roku, nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Poznajemy przeszłość Larssona, jeszcze sprzed czasów, gdy trylogia Millenium zajmowała czołowe miejsca na listach bestsellerów. Dzieciństwo spędzone u dziadków w okolicach Bjursele. Pracę w lewicowych pismach i jego zaangażowane społecznie dziennikarstwo. Walką z neonazistowskimi organizacjami i oznakami łamania praw obywatelskich.

Książka Jana Erika Pettersona odkrywa często nieznane dla czytelników oblicze twórcy postaci literackich Lisabeth Salander i Mikaela Blomkvista. Larsson był kimś więcej, niż pisarzem bestsellerów. Trochę jak Blomkvist. Dziennikarz idealista, walczący w imię wyznawanych wartości. Wrażliwy na krzywdę i niesprawiedliwość. Może nie był amantem, jak jego bohater literacki. Jedno jest pewne – potrafił, i wciąż potrafi, uwodzić słowem.

Po przeczytaniu niby biografii Barry’ego Forshaw’a miałam nadzieję, że ta książka będzie inna. I jest inna. Dużo dowiadujemy się o dzieciństwie i młodości Stiega, o jego rodzinie, szczególnie o ukochanym dziadku- antyfaszyście. Niestety później jest trochę gorzej, ponieważ na wielu- za wielu stronach czytamy o powstaniu na Grenadzie, o jej przywódcach. Mnóstwo stron jest także poświęcone nazizmowi. Nie wiem, czy to było konieczne, aż w takim rozmiarze. Stieg był specjalistą od tej tematyki, ale czy my musimy? Choć temat ciekawy, to jednak w takiej ilości męczy i nudzi. Znów mało Stiega w jego biografii, dużo za mało. Można powiedzieć, że to książka o historii nazizmu, a nie historia życia Stiega Larssona. Późniejsze rozdziały wiążą się z Larssonem i jego ukochanym czasopismem Expo.
Przerażająca jest skala nazizmu we Szwecji, już przed wojną, w czasie niej, i po, gdzie powstali neonaziści- homofobi.
Najgorsze jest to, że zginęło w Szwecji bardzo dużo ludzi, tylko dlatego, że byli homoseksualistami i państwo nic z tym nie zrobiło, nie zauważyło problemu. Były także ataki i morderstwa dziennikarzy lewicowych, piszących o skrajnej prawicy. W Szwecji można być neonazistą i nic za to nie grozi. Ten temat całe życie zaprzątał Larssona, był jego solą w oku. Przez to także czuł się ciągle zagrożony. Kto pisał o skrajnej prawicy, ten miał wyrok.
Tematem nazizmu i neonazizmu zajął się także Henning Mankell w Powrocie Nauczyciela Tańca, która to książka wyszła mu fantastycznie. Jest to więc ważny społecznie temat szwedzkich pisarzy. W przeciwieństwie do Forshaw’a, Pettersson ma ciekawy język i styl, dlatego chce się czytać tę książkę. Przy opisie dnia śmierci pisarza popłakałam się, tak sugestywnie, w prostych słowach przekazał tę straszną część biografii. Bardzo podoba mi się rozdział, w którym autor opisuje rozwój kryminału od XIX wieku. Przedstawia tam także jednych z moich ulubionych autorów: Sjowall i Wahloo, bez których nie byłoby Larssona i Mankella, jako autorów kryminałów. Małżeństwo Sjowall i Wahloo wprowadziło wiele innowacji do tego gatunku jak polityka, problematyka społeczna, czy omylny policjant, któremu nie zawsze wszystko wychodzi. Przy żadnym kryminale tak się nie uśmiałam, jak przy Zamkniętym Pokoju. Świetna para.
Mimo że w tej biografii jest za mało Larssona (i nie ma zdjęć pisarza, a powinny być!!!),to książka ta jest godna polecenia. Autor znał osobiście Larssona, potrafi ciekawie pisać i zrobił świetną analizę kryminału szwedzkiego. Może następna biografia, Evy Gabrielsson, będzie taka , jak trzeba i poznam więcej szczegółów z życia mojego ukochanego pisarza.

Szczerze mówiąc po słowie: biografia spodziewałam się czegoś innego, ale książka mnie nie zawiodła. Jest świetna. Co trzeba przyznać mało jest w niej samego życia Stiega Larssona, ale za to bardzo dużo o sytuacji politycznej Szwecji. Książka trudna, ale fascynująca. Polecam :)

Ta książka jest najmniej o Larssonie. Gdybym chciała przeczytać książkę o Szwecji, to bym wybrała książkę o Szwecji. Tytuł wprowadza w błąd. To żadna biografia.

Świetna biografia, na którą liczyłam, że przeczytam. Wiedziałam o tych niesnaskach pomiędzy rodziną Stiega a Evą, dlatego po nią sięgnęłam.

Warto!

Warto!