Piłsudski

2010-01-01
2010-01-01
978-83-7670-074-8
Polska odrodzenie XIX wiek XX wiek niepodległość

Książka powinna się raczej zwać "Historia Polski i rola Piłsudskiego", a nie "biografia".
Od biografii oczekuję przybliżenia postaci, co oważ postać myślała, czuła, czym się kierowała przy podejmowaniu decyzji, jakiegoś bardzo osobistego punktu widzenia. Niestety, po tej książce wiem więcej o faktach z życia Marszałka, ale niewiele o tym, jakim był człowiekiem.
Książka jest napisana bardzo suchym stylem, do tego stopnia, że czasem musiałam iść się napić. I po tej lekturze ni chu chu nie rozumiem, dlaczego akurat na tego człowieka padło, że odegrał tak ważną rolę w naszej historii. Samo napisanie "był nieprzeciętną osobowością" nie wystarczy jako wytłumaczenie.
Jeżeli ktoś poszukuje wyjaśnienia fenomenu Piłsudskiego, to niech pominie tę pozycje i szuka dalej.

Książka...

Bardzo dobra książka o niezwykłej postaci pilskiej historii. Marszałek, nie ukrywam, jest moim ulubieńcem i chętnie sięgam po książki dotyczące Jego życiorysu. Jeśli chodzi o tę książkę to najbardziej rzuca się w oczy szczegółowość i uporządkowanie wiedzy. Czytało się rewelacyjnie

Bardzo przeciętna biografia, jeśli można to nazwać w ogóle biografią. Raczej krótka książeczka na temat życia Marszałka, bardzo pobieżna. Rozumiem, że zamysł tej serii był taki, że mają to być krótkie biografie, mające na celu jedynie przybliżyć i zaciekawić czytelnika opisywanymi postaciami. Jednak podobnie jak w przypadku biografii Witosa z tej serii, oczekiwałbym większej rzetelności, większej ilości źródeł i bibliografii, a przede wszystkim choć dozy krytycyzmu w stosunku do omawianych bohaterów. Ogólnie rzecz biorąc raczej nie polecam.

skrócona biografia Marszałka J.Piłsudskiego - polecam dla tych, co potrzebują przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia Ziuka. Brakuje mi w niej fragmentów autentycznych wypowiedzi.

Bardzo dobra książka. Niezwykle dokładna, uporządkowana, dająca prawie pełne wyobrażenie o życiu Wielkiego Wodza.

Nie przyznałem ostatniej gwiazdki tylko z tego powodu, że zaraz za trzymającą za serce informacją o śmierci i pogrzebie Naczelnika był rozdział o jego kobietach i kochankach, zamiast podsumowania, które zostało umieszczone później.

Polecam gorąco za naprawdę niską cenę.

Polecam gorąco za naprawdę...

O Dziadku słów kilka

„Piłsudski. Wielkie biografie” Fiołka Katarzyna
wyd. Buchmann
rok: 2010
str. 144
Ocena: 3/6

Zapewne gdyby każdego w naszej ojczyźnie zapytać o znamienitych Polaków, to zdecydowana większość wśród nazwisk wymieniłaby Józefa Piłsudskiego. Problem pojawiłby się wówczas, gdy trzeba byłoby uzasadnić swoją odpowiedź. W moim zamyśle właśnie takie niedociągnięcia w wiedzy uzupełnić ma książka „Piłsudski. Wielkie biografie”, wydawnictwa Buchmann. Od razu zwrócę uwagę, że Wielkie biografie to cała seria książek, ale niestety pozostałe pozycje są mi zupełnie obce – nie słyszałem o nich i żadnej na oczy nie widziałem. Jeśli natomiast chodzi o słowo "Wielkie" to odnosi się ono raczej do opisywanych ludzi, a nie objętości i szczegółowości danego dzieła. Czytając pierwsze strony, miałem wrażenie, że czytam reportaż o marszałku. Kolejne strony w tym mnie tylko utwierdzały – zwykle były to krótkie informacje, bardzo skromnie skomentowane, choć oczywiście wszystko było jasne i bardzo przejrzyste. Po skończonej lekturze czułem niedosyt. Ciekawym pomysłem było umieszczenie na końcu kalendarium. Książka aż się prosiła o umieszczenie w niej zdjęć z opisywanych wydarzeń, zwłaszcza po tak świetnie przygotowanej okładce. No nic, może tylko ja mam takie odczucia, w końcu lubię kolorowo i wesoło – ale pierwsze spojrzenie na Piłsudskiego z okładki rozbudziło moje nadzieje na wiele fotografii. „Piłsudski. Wielkie biografie” to książka skierowana do ludzi, którzy chcą w telegraficznym skrócie poznać całą historię życia Dziadka. Na pewno będą z niej zadowoleni uczniowie przygotowujący się na klasówkę z historii II Rzeczypospolitej.
Ocena jaka jest, każdy widzi. Ja po ostatniej stronie, zastanawiałem się czemu tylko tyle. No nic, pozostaje tylko poszukać kolejnej książki o Naczelniku.

Artur Borowski

O Dziadku słów kilka

„Piłsudski. Wielkie biografie” Fiołka Katarzyna
wyd. Buchmann
rok: 2010
str. 144
Ocena: 3/6

Józef Piłsudski - niezwykła postać polskiej historii.

Józef Piłsudski - niezwykła postać polskiej historii.

Biografia nie wyczerpuje tematu. Zdarzają się błędy. Brak bibliografii, przypisy pojawiają się sporadycznie i odnoszą się jedynie do pisarstwa Piłsudskiego.

• X01Y05
  • Mój dobytek