Będę Twoim lustrem - Wywiady z Warholem

Wydawnictwo: Twój Styl
I'll be your mirror
83-7163-548-6
Ann

Książka jest pierwszym, podzielonym na trzy dekady, zbiorem wybranych wywiadów z Andym Warholem. Ukazują Warhola malarza, fotografika, filmowca, wydawcę, pisarza, bywalca salonów i przyjęć, osobowość telewizyjną, kreatora trendów, spiritus movens Fabryki i magazynu "Interview". Dla Warhola wywiad miał być jeszcze jedną kreacją artystyczną. Jest w nich raz przesłuchiwanym, czasami sam go...

Ukazują Warhola malarza, fotografika, filmowca, wydawcę, pisarza, bywalca salonów i przyjęć, osobowość telewizyjną, kreatora trendów, spiritus movens Fabryki i magazynu "Interview". Dla Warhola wywiad miał być jeszcze jedną kreacją artystyczną. Jest w nich raz przesłuchiwanym, czasami sam go przeprowadza, kiedy indziej łączy obie funkcje.
Autor zbioru, Kenneth Goldsmith, poeta, wydawca i krytyk, wybrał niemal czterdzieści z dwustu zgromadzonych przez siebie wywiadów i opatrzył je niezbędnymi komentarzami osadzającymi je w czasie, miejscu i kontekście kulturowym.

źródło okładki: Własne

Melanka | 2015-10-10
Na półkach: Лемкы, Przeczytane
Przeczytana: 10 października 2015

Cały czas intryguje mnie fenomen Andy Warhola i zastanawiam się w czym tkwi magnetyzm artysty, który tworzył dzieła kontrowersyjne i sam taki był.
Ja, nie umieściłabym w pokoju na ścianie obrazu krzesła elektrycznego czy puszki słynnej zupy Campbell, nie poszłabym na 6-8 godziny film Sleep, w którym nic się nie dzieję - kamera skierowana jest na śpiącego człowieka przez czas trwania całego filmu.
Andy, w wywiadach, bardzo trudny rozmówca, często bawi się z przeprowadzającym wywiad, na pytania zadawane przez dziennikarzy odpowiadał często bardzo lakonicznie używając mininmalnej ilości słów często zaledwie "yes" lub "no"; lub zdarzały się odpowiedzi w stylu, " dzisiaj jestem taki pusty, powiedz mi proszę co mam odpowiedzieć".

MsSurrealist | 2011-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Warhol. Człowiek-pop. Najbardziej pop. Warhol ikona. Warhol, którego kocham. Jestem w nim rozkochana. Jeden z najbardziej popularnych artystów w latach 60. i jednocześnie jeden z najmniej poznanych. Jego prywatność – w sensie jego charakteru, jego duchowości, lęków, stanów umysłu – była chyba jedną z najpilniej i najlepiej strzeżonych. Warhol w żadnym z wywiadów nie pokazywał siebie. To fascynujące. Mówi się, że był nieśmiały, zakompleksiony, cichy – a wykreował z siebie człowieka, który zbywa dziennikarzami słowami: „Jestem dziś taki pusty… możesz odpowiadać za mnie”. Coś zupełnie nie do pomyślenia... Czytając jego krótkie odpowiedzi, niemalże surrealistyczne, nie sposób przestać myśleć o nim, starać się rozwikłać jego zagadkę, znaleźć wytrych, słabość, dobrać się do znaczenia słów i gestów. Wywiady z nim przeprowadzone zmuszają mnie do głębszego, bardziej wytężonego myślenia niż przy czytaniu pozycji czołowego współczesnego polskiego krytyka.
Nie miałam pojęcia o istnieniu tylu...

| 2016-11-19
Na półkach: Sztuka, Posiadam, Przeczytane