Anna i król

Wydawnictwo: Philip Wilson
Anna and the king
Anna, król
dona

Anna przybywa do Syjamu, by objąć posadę nauczycielki pięćdziesięciorga ośmiorga dzieci króla Mongkuta, którego uważa za tyrana i barbarzyńcę. Początkowo wszystko zdaje się utwierdzać ją w jej przekonaniach. Król każe jej w nieskończoność czekać na audiencję, a jego poddani zwracają się do Anny "sir", bo w Syjamie kobiety i mężczyźni nie są równi wobec prawa... Szybko jednak Anna wyzbywa się uprzedzeń, przekonuje się bowiem, że król Mongkut jest urodzonym przywódcą i wizjonerem, który pragnie, by jego kraj zajął należne mu miejsce na arenie światowej. Król z kolei zdaje sobie sprawę, że nauczycielka, którą uważa za bezczelną impertynentkę, może mu pomóc zrealizować jego ambitne zamierzenia. Potężny władca i skromna nauczycielka znajdują więc drogę do porozumienia... Anna i król to opowieść o prawdziwej miłości, lojalności i stracie.

FannyBrawne | 2016-08-12

Jako dziecko wielokrotnie oglądałam film animowany ,,Król i ja". Musiało upłynąć sporo czasu, zanim uświadomiłam sobie, że oryginałem owej bajki jest film z Jodie Foster i powieść Elizabeth Hand. Oczywiście, musiałam ją przeczytać.

Młoda wdowa Anna przybywa do Syjamu wraz z synem Louisem, by uczyć pięćdziesięcioro ośmioro dzieci(dziesięć było jeszcze w drodze) króla Mongkuta. Annie trudno przystosować się do nowych warunków, wszyscy nazywają ją ,,panem"(ang. ,,sir"), bo inaczej nie mogłaby stanąć przed obliczem króla. Jednak wkrótce kobieta uświadamia sobie wyjątkowość kultury Syjamu i samego króla, który pragnie stworzyć nowoczesne państwo. Prowadzi to do narodzin uczucia.

Książka powstała na bazie filmu, teraz więc muszę go obejrzeć, żeby zyskać szersze spojrzenie na tę historię. Jak to bowiem bywa w takich powieściach, jest tu niewiele opisów emocji, trochę trzeba się domyślać i dobrze sobie wyobrażać poszczególne sceny. Jednak gdy się do tego przywyknie, otrzymamy piękną,...

Emisunflower | 2013-12-18
Przeczytana: 2011 rok

Świetna książka , godna przeczytania :D Tytułowa Anna jest wdową wychowującą samotnie syna - Lewisa. Podejmuje posadę nauczycielki na Syjamie, gdzie przyjdzie jej uczyć - bagatela - pięćdziesięcioro ośmioro dzieci króla Mongkuta. Anna początkowo nie może się zaaklimatyzować w świecie, gdzie kobiety są postawione niżej w hierarchii od mężczyzn (wszyscy zwracają się do niej "sir"). Różnice kulturowe prowadzą do nieporozumień między Anna a królem, które po pewnym czasie ustępują miejsca głębokiemu uczuciu...
POLECAM !!!!

Cotton_Candy_Sky | 2013-04-08

Gdy przeczytałam tę książkę to nie mogłam się doczekać filmu. Wzruszyło mnie bardzo. Mogłam oglądać i czytać bez końca.

Magda | 2011-09-09
Przeczytana: wrzesień 2011

Nie zrobiła na mnie wrażenia, a czytając ją wyobrażałam sobie, jak wspaniale można było rozbudować opisy Syjamu - jego krajobrazu, obyczajów, przyrody, strojów. Nie widziałam filmu, ale myślę, że był lepszy niż jego książkowa adaptacja. Po raz kolejny zawiodłam się na powieści, która powstała na podstawie filmowego scenariusza (mimo, że historia dumnej Angielki i wyniosłego króla była na swój sposób fascynująca).

Sylwia | 2012-11-28
Na półkach: Przeczytane, Zekranizowane
Przeczytana: 28 listopada 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Na początku niezbyt mnie zachwyciła, miałam ochotę ją odłożyć, ale nigdy tego nie robię książkom, nawet tym najgorszym, więc czytałam dalej. Zaczęła mi się nawet podobać, ale zakończenie niestety mnie nie usatysfakcjonowało. Chyba czekałam na historię Kopciuszka, ale ta skończyła się inaczej.

Błąd na błędzie, ortograficzne też.

| 2016-12-01
Przeczytana: 2012 rok

Historia miłosna z Syjamem w tle.

| 2018-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2018