Europa rzymska

Tłumaczenie: Bożena Mierzejewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Oxford Zarys Historii Europy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
Roman Europe
978-83-247-1526-8
historia
Ensis

Kolejny tom "Zarysu historii Europy", przygotowany pod redakcją Edwarda Bisphama, jest poświęcony historii Rzymu od początków miasta oraz dziejom panowania rzymskiego w Europie - ukazanego zarówno z punktu widzenia zdobywców, jak i pokonanych. Autorzy omawiają monarchię i republikę rzymską, powstanie i upadek cesarstwa; pokazują, jak wyglądały społeczeństwo i armia rzymska oraz jak rodził się nowy, "barbarzyński" świat.

źródło opisu: okładka

Elevander | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Co oznacza pojęcie "Europa" w kontekście epoki rzymskiej? W świetle niniejszej publikacji można by stwierdzić, że obejmuje ona tereny dzisiejszej Francji, Włoch, Niemiec (zachód i południe) oraz Wielkiej Brytanii. O tych bowiem obszarach traktuje "Europa rzymska". Dodatkowo sporo miejsca poświęcone zostało tematyce Barbaricum, którego jednak do świata rzymskiego nie włączamy. Zatrważająco mało informacji o Półwyspie Iberyjskim, właściwie brak jakichkolwiek o rzymskich Bałkanach i Grecji. Zresztą nawet gdyby za Europę uznać obszar dzisiaj nazywany tym mianem, to i tak mówienie o Europie rzymskiej bez odnoszenia się do rzymskiego Wschodu (najbogatszej części Imperium!) i do rzymskiej Afryki wydałoby mi się czymś mocno dziwnym. Ogólnie rzecz biorąc praca ta mnie zawiodła. Rozdziały o historii politycznej mają charakter pobieżny i nie są zbyt interesujące. Zagadnienia społeczeństwa potraktowano wręcz po macoszemu, religii i wojskowości zaś mocno średnio. Niezły jest rozdział o...

Menandros | 2016-09-16

Historia rzeczywiście niepełna- ciężko jednak, aby było inaczej w wypadku pracy na 300 stron. Moim zdaniem rezygnacja ze szczegółów historii politycznej była słusznym posunięciem. Bardzo dobre są zwłaszcza rozdziały o romanizacji, ideologii władzy i gospodarce. Autorzy starali się zbudować pełniejszy obraz imperium, zwracając uwagę na lokalne procesy i wieloaspektowość niektórych problemów, bez uciekania się do banalnych generalizacji. Moim zdaniem to jedna z lepszych dostępnych na rynku prac poświęconych ogólnym dziejom Rzymu.

grecki | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

Książkę katowałem grubo ponad miesiąc. Zdarzyło mi się usnąć kilkakrotnie podczas czytania, mimo, że żywo interesuję się historią starożytną. Wielokrotnie złożone zdania, długie dygresje, brak jakiegokolwiek polotu, wszystko to wymagało naprawdę dużego skupienia i wysiłku podczas czytania.

Na plus inne spojrzenie na Rzym, na proces kolonizacji Europy i wzajemnego wpływu kulturalnego. Ale to trochę za mało żeby ją polecić.
Te informacje zawarte w książce można streścić na kilku stronach A4

Nie jest to zdecydowanie książka na temat rozwoju czy upadku Rzymu.
Nie jest to też przyjemna opowieść o rozwoju społeczności w Europie z Cesarstwem Rzymskim w tle (a tym chyba ta pozycja miała być)
Poprzednią książkę z serii (Grecja Klasyczna) wspominam lepiej.

RFR08 | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, 2014