Europa rzymska

Okładka książki Europa rzymska Edward Bispham
Okładka książki Europa rzymska
Edward Bispham Wydawnictwo: Świat Książki historia
431 str. 7 godz. 11 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Roman Europe
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
431
Czas czytania
7 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-247-1526-8
Tłumacz:
Bożena Mierzejewska
Tagi:
antyk Rzym starożytny Rzym imperium rzymskie
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
219
45

Na półkach:

Historia rzeczywiście niepełna- ciężko jednak, aby było inaczej w wypadku pracy na 300 stron. Moim zdaniem rezygnacja ze szczegółów historii politycznej była słusznym posunięciem. Bardzo dobre są zwłaszcza rozdziały o romanizacji, ideologii władzy i gospodarce. Autorzy starali się zbudować pełniejszy obraz imperium, zwracając uwagę na lokalne procesy i wieloaspektowość niektórych problemów, bez uciekania się do banalnych generalizacji. Moim zdaniem to jedna z lepszych dostępnych na rynku prac poświęconych ogólnym dziejom Rzymu.

Historia rzeczywiście niepełna- ciężko jednak, aby było inaczej w wypadku pracy na 300 stron. Moim zdaniem rezygnacja ze szczegółów historii politycznej była słusznym posunięciem. Bardzo dobre są zwłaszcza rozdziały o romanizacji, ideologii władzy i gospodarce. Autorzy starali się zbudować pełniejszy obraz imperium, zwracając uwagę na lokalne procesy i wieloaspektowość...

więcej Pokaż mimo to

avatar
85
10

Na półkach:

Książkę katowałem grubo ponad miesiąc. Zdarzyło mi się usnąć kilkakrotnie podczas czytania, mimo, że żywo interesuję się historią starożytną. Wielokrotnie złożone zdania, długie dygresje, brak jakiegokolwiek polotu, wszystko to wymagało naprawdę dużego skupienia i wysiłku podczas czytania.

Na plus inne spojrzenie na Rzym, na proces kolonizacji Europy i wzajemnego wpływu kulturalnego. Ale to trochę za mało żeby ją polecić.
Te informacje zawarte w książce można streścić na kilku stronach A4

Nie jest to zdecydowanie książka na temat rozwoju czy upadku Rzymu.
Nie jest to też przyjemna opowieść o rozwoju społeczności w Europie z Cesarstwem Rzymskim w tle (a tym chyba ta pozycja miała być)
Poprzednią książkę z serii (Grecja Klasyczna) wspominam lepiej.

Książkę katowałem grubo ponad miesiąc. Zdarzyło mi się usnąć kilkakrotnie podczas czytania, mimo, że żywo interesuję się historią starożytną. Wielokrotnie złożone zdania, długie dygresje, brak jakiegokolwiek polotu, wszystko to wymagało naprawdę dużego skupienia i wysiłku podczas czytania.

Na plus inne spojrzenie na Rzym, na proces kolonizacji Europy i wzajemnego wpływu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

Co oznacza pojęcie "Europa" w kontekście epoki rzymskiej? W świetle niniejszej publikacji można by stwierdzić, że obejmuje ona tereny dzisiejszej Francji, Włoch, Niemiec (zachód i południe) oraz Wielkiej Brytanii. O tych bowiem obszarach traktuje "Europa rzymska". Dodatkowo sporo miejsca poświęcone zostało tematyce Barbaricum, którego jednak do świata rzymskiego nie włączamy. Zatrważająco mało informacji o Półwyspie Iberyjskim, właściwie brak jakichkolwiek o rzymskich Bałkanach i Grecji. Zresztą nawet gdyby za Europę uznać obszar dzisiaj nazywany tym mianem, to i tak mówienie o Europie rzymskiej bez odnoszenia się do rzymskiego Wschodu (najbogatszej części Imperium!) i do rzymskiej Afryki wydałoby mi się czymś mocno dziwnym. Ogólnie rzecz biorąc praca ta mnie zawiodła. Rozdziały o historii politycznej mają charakter pobieżny i nie są zbyt interesujące. Zagadnienia społeczeństwa potraktowano wręcz po macoszemu, religii i wojskowości zaś mocno średnio. Niezły jest rozdział o gospodarce, ciekawy ten o procesie romanizacji. Z nim pośrednio wiążą się rozdziały skrajne, które opowiadają o obszarze pozarzymskim. Książkę ratuje w moich oczach kilka ciekawych uwag o późnym antyku i najazdach barbarzyńskich. Poza tym raczej niezadowalająca, kilka ciekawych uwag można wychwycić, ale poza tym zawód. Do tego jeszcze wskazówki bibliograficzne obejmują w 99% pozycje anglojęzyczne, co sugerowałoby, że tekstów pisanych w innych językach nie warto czytać (pytanie tylko, czy Autorzy w ogóle do tych ostatnich zajrzeli).

Tomasz Babnis

Co oznacza pojęcie "Europa" w kontekście epoki rzymskiej? W świetle niniejszej publikacji można by stwierdzić, że obejmuje ona tereny dzisiejszej Francji, Włoch, Niemiec (zachód i południe) oraz Wielkiej Brytanii. O tych bowiem obszarach traktuje "Europa rzymska". Dodatkowo sporo miejsca poświęcone zostało tematyce Barbaricum, którego jednak do świata rzymskiego nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    19
  • Chcę przeczytać
    15
  • Posiadam
    13
  • Starożytność
    2
  • Trochę historii
    1
  • Rzym i świat rzymski
    1
  • Historia
    1
  • Historia starożytności
    1
  • Ulubione
    1
  • Italia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Europa rzymska


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne