978-83-7399-418-8
historia
Łukasz Kuć

Ks. Ignacy Jan Skorupka, kapelan Wojska Polskiego, poległy w boju pod Ossowem, to postać-symbol pamiętnych, zwycięskich zmagań w sierpniu 1920 roku z Armią Czerwona na przedpolach Warszawy. Autorzy przedstawiają bieg życia ks. Skorupki, jego środowisko rodzinne i seminaryjne, czas studiów w Akademii Duchownej w Petersburgu, posługę kapłańską, także profil intelektualny i duchowy. Osobny wątek to faktografia wydarzeń dotycząca jego służby kapelańskiej, przebiegu bitwy pod Ossowem, bohaterskiej śmierci (wsparta o niepublikowane dotąd dokumenty z zasobów Centralnego Archiwum Wojskowego). Książka przynosi także obszerną dokumentację różnych form pamięci o ks. Skorupce w latach II i III Rzeczypospolitej (dzieła literackie, malarskie, pomniki, tablice pamiątkowe, uroczystości rocznicowe), także jej trwanie, mimo stawianych przeszkód, w latach PRL-u. Tekst uzupełnia i wzbogaca bogaty zestaw ilustracji.

źródło opisu: okładka

MauserPLFC | 2014-10-03