Zaratusztrianie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Człowiek i jego Cywilizacja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
Zoroastrians : their religious beliefs and practices.
832180683X
religia, filozofia, etyka,
popularnonaukowa
hunter

Zaratusztrianie to wyznawcy jednej z najstarszych, wciąż istniejących religii monoteistycznych. Założona przez Zaratusztrę .Religia ta wywodzi się z pierwotnych wierzeń ludów indoeuropejskich, żyjących na terenach obecnego północnego Iranu. Muzułmanie nazywają jej wyznawców czcicielami ognia.

Przemek | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Książka nie jest pozycją popularnonaukową, ale podręcznikiem akademickim, dotyczącym zaratusztrianizmu. Jest to dość trudna pozycja.
Nie stawia sobie za cel ukazania wyłącznie starożytnej mitologii irańskiej, ale przede wszystkim wszystkie dziejowe przemiany, jakie dotyczyły tej religii. I tak, opis zaczyna się od omówienia bóstw archaicznych (np. Mitra, Zurwan, Waju, Wata, Tisztria, Anahita, Ogień), z okresu przed Zaratusztrą. Potem wchodzi on, z jego Gatami awestyjskimi, autorka datuje okres jego działalności na podstawie wpływów epoki kamiennej i analogii stylu Gat z Rygwedą, pochodzącą z 18 wieku p.n.e. Rezultat wskazuje, że żył zapewne między 15 a 13 wiekiem p.n.e. Przedstawione jest potem objawienie Zaratusztry, postaci Amszaspandów, podległych im Jazatów.

Dalej pojawia się parę wieków przeskoku dziejowego i dochodzimy do czasów Cyrusa Wielkiego, pod panowaniem którego zaratusztrianizm był silną religią państwową i kiedy zaczęto budować pierwsze świątynie ognia. Wcześniej...

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem pracę Mary Boyce poświęconą dziejom jednej z najstarszych do dziś wyznawanych religii świata, irańskiego zaratusztrianizmu. Mimo iż książka ta napisana jest dość trudnym, pełnym fachowej terminologii językiem, przedstawia tytułowe zagadnienie w sposób bardzo kompetentny. Autorka podjęła się zaprezentowania czytelnikowi dziejów doktryny zaratusztriańskiej i jej wyznawców począwszy od stopniowego formowania się tego wyznania w prehistorycznym Iranie aż po lata panowania dynastii Pahlawich. Oczywiście stosunkowo najwięcej miejsca poświęciła dziejom okresu przedmuzułmańskiego, gdy zaratusztrianizm (w różnych zresztą odmianach) stanowił religię państwową Persji Achemenidów, Arsakidów i Sasanidów. Boyce omówiła tę problematykę dość wyczerpująco tak z historycznego, jak - chyba - religioznawczego punktu widzenia. Zaskoczyła mnie trochę skala wpływów zaratusztriańskich na inne wyznania, ten wątek Autorka wielokrotnie podkreśla. Ogólnie rzecz biorąc...

Borys | 2014-02-04
Przeczytana: 01 lutego 2005