Wiersze wybrane

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
wiersze, poezja
poezja
Marek

Zbiór wierszy Józefa Czechowicza (1903-1939), polskiego poety awangardowego pochodzącego z Lublina.

źródło opisu: Opis autorski użytkownika takisobiejac

źródło okładki: własne

Mahima | 2016-05-27
Przeczytana: 27 maja 2016

Ładny wstęp Różewicza.
"Czechowicz cały jest z prowincji, cały ze snu, muzyki, ciszy, zasłuchania. Ze słabości. nie wiejski i nie miejski. Poeta pogranicza.Jest jak łąka podmiejska, pełna zapachu ziół, kwiatów i traw, ale dolatują tu odgłosy miasta."
Trudno o lepsze podsumowanie.

Ujął mnie Czechowicz. Ujął mnie widokami, które maluje słowem, ujął niezwykłą intymnością i delikatnością, sennym krajobrazem... Jego wiersze przypominają mi powiew wiatru. Można się przy nich wyciszyć, od razu wchłaniają człowieka.

Lenkaite | 2013-02-01
Przeczytana: grudzień 2013

Czechowicz nie bał się odbijać swoich najbardziej prywatnych, również najboleśniejszych emocji w swojej twórczości. Niektóre wiersze (szczególnie "Dawniej") rażą prosto w serce, nie można się przed nimi obronić, przynajmniej ja tego nie potrafię.

Ensui-Szyszka | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Jest kilka wierszy, które mnie urzekło, szczególnie doborem słów. Reszta kompletnie do mnie nie trafia.

olgazzm | 2016-08-17
Maciek | 2015-04-06
Na półkach: 2015, XLV OLiJP, Przeczytane
Przeczytana: 24 kwietnia 2015
    Erotykon
    Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, Jan Lechoń, Tadeusz Boy-Żeleński, Cyprian K...
    Poezje
    Józef Czechowicz