Płaszcz Józefa

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Światowi Mistrzowie Dzieciom". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Format
Joseph Had a Little Overcoat
978-83-61488-20-0
jusola

Nagrody: Grand Prix Książka Roku 2009 w konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka Specjalne wyróżnienie w konkursie DONGA Polskiej Sekcji IBBY Specjalne wyróżnienie w konkursie PRZECINEK I KROPKA, organizowanym przez EMPiK Józef miał kiedyś płaszcz, cały w dziurach – dokładnie jak ta książka! Kiedy płaszcz mu się zestarzał i zniszczył, przerobił go na kurtkę. Na co przerobił kurtkę? Co zrobił...

Nagrody:
Grand Prix Książka Roku 2009 w konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka

Specjalne wyróżnienie w konkursie DONGA Polskiej Sekcji IBBY

Specjalne wyróżnienie w konkursie PRZECINEK I KROPKA, organizowanym przez EMPiK

Józef miał kiedyś płaszcz, cały w dziurach – dokładnie jak ta książka! Kiedy płaszcz mu się zestarzał i zniszczył, przerobił go na kurtkę. Na co przerobił kurtkę? Co zrobił potem?
Dzięki otworom, które tak sprytnie wycięto w kartkach tej książki, zobaczysz, na co Józef przerabia swoje stare ubrania, zanim – cóż… – nie pozostanie mu zupełnie nic… Józef zrobi jednak coś, nawet z niczego!

O Płaszczu Józefa, który powstał z inspiracji tradycyjną piosenką w języku jidisz, można powiedzieć, że jest jakby nostalgiczną, ale przeznaczoną dla dzieci, wersją "Skrzypka na dachu". To absolutnie niezwykła pozycja wydawnicza. Stanowi absolutną rzadkość, wypełnia bolesną lukę w opowieści o nieobecności Żydów i ich kultury w ujęciu tradycyjnej opowieści o foklorze, wartościach, muzyce i klimacie żydowskiego sztetla. Dorośli mają już sporo książek, które pozwalają poznać kulturę Żydów – w literaturze dla dzieci to wyjątek.
Sam autor, wskrzeszając kulturę świata jidysz, języka (który dla niego był pierwszym językiem), przerzuca wartościowy most między historią polskich Żydów małych miasteczek i wsi a współczesnością. Mówi o tym tak: "Powstało coś na kształt sztetl według mojej wyobraźni. Słuchałem muzyki klezmerskiej i żydowskich utworów liturgicznych. Oglądałem stare zdjęcia rodzinne, robiłem wszystko, by zanurzyć się w tej minionej rzeczywistości i starej kulturze. Chciałem oddać jej emocjonalny wymiar." To bezcenne emocje i wartości.
Roman Kurkiewicz, Radio TOK FM*

źródło opisu: Wydawnictwo Format, 2009

źródło okładki: http://www.wformat.com/page.php?p=72

kwiatek29 | 2013-12-13
Przeczytana: grudzień 2013

Autor książki wykazał się niezwykłą pomysłowością przy jej tworzeniu.Mamy tu ciekawa historię tytułowego Józefa,któremu kolejno potargał się znoszony płaszcz,przerobił go na kurtkę i tak kolejno na kamizelkę,tę na krawat,krawat na muszkę,w końcu nie zostało mu nic.Morał jest taki,że zawsze można zrobić coś z niczego.Kolejnym atutem książki są barwne całostronnicowe ilustracje,tekst jest symboliczny.Na poszczególnych stronach wycięte są okienka na kształt kolejnych przerobionych ubrań.Polecam

Abee | 2015-05-30
Na półkach: Posiadam, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 maja 2015

Zachwycająco zilustrowana historia o bardzo prostym przekazie. Uczta dla oczu dużego i małego. Książka niby dla dzieci, ale każdy coś dla siebie może tam znaleźć. Niezwykła. Tylko mnie osobiście razi gatunek papieru wydania (FORMAT) - bardzo błyszczący z mnóstwem refleksów, które czasem przeszkadzają dojrzeć maleńki smaczek w kąciku ilustracji.

jusola | 2011-01-04
Przeczytana: 10 grudnia 2010

Ależ wspaniała książka! Edytorsko zachwycająca, wielkoformatowa historia Józefa, któremu szybko z płaszcza zostało wielkie nic... a i tak potrafił z tego coś dla siebie "utkać".
Niezwykle pozytywna, podśpiewywaliśmy ją sobie (są nutki!!!!) po tygodniu codziennego czytania tej urokliwej historyjki. Także stanowi świetną okazję do zapoznania dzieci z kulturą żydowską.
Muszę ja mieć na własność, dzieci - oczywiście - też chcą. Ale mama chyba bardziej:)

FiKa | 2015-03-11

Cudną książka do zabawy z dzieckiem. Rozwija wyobraźnię! Polecam