Harry Potter and the Methods of Rationality

filozofia i etyka
angielski

źródło okładki: http://hpmor.com/

PanJapko | 2015-05-24

Na wstępie zaznaczę, że to prawdopodobnie najlepsza powieść, jaką kiedykolwiek czytałem.
HPMOR to książka pisana dosłownie przez kilka lat, czemu trudno się dziwić, biorąc pod uwagę, że autor jest pisarzem tylko hobbystycznie, a rozmiar dzieła jest ogromny.
Idea HPMOR jest genialna w swojej prostocie. To alternatywna historia pierwszego roku Harry'ego w Hogwarcie. Świat przedstawiony jest bardzo podobny, z zasadniczą różnicą, że tytułowy bohater zamiast przez Dursleyów wychowywany był przez Michaela i Petunię (tę samą Petunię) Verresów, naukowców z Oxfordu. Harry w wieku jedenastu lat ma umysł ostry jak brzytwa i godną pozazdroszczenia wiedzę naukową, która staje na głowie w momencie gdy nasz bohater dowiaduje się, że istnieje coś takiego jak magia. Trafiwszy do świata czarodziejów, Harry błyskawicznie zauważa jaką zgrają półgłówków jest magiczna Wielka Brytania i od razu stwierdza, że nie miałby większych problemów z szybkim przejęciem władzy nad światem. Oczywiście wrodzone,...

krasnylud | 2016-01-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 26 listopada 2015

Zgadzam się z wypowiedzią poprzednika - to jedna z najlepszych książek przeczytanych w tym roku. Pomysł na jakim jest całość oparta (Potter z zacięciem naukowca) jest oryginalny, postacie świeże, prawdopodobne i realne. Chce się o nich czytać, bardziej niż o oryginalnych nawet. Na początku jest bardzo zabawnie, później poważnie, ale cały czas emocjonująco.
I tak, informacje o tym czym jest nauka, wytykanie błędów w myśleniu, Czarnych Lordów, bohaterów, zwykłych ludzi, są jednym z najmocniejszych punktów tej książki. Warto mieć je w głowie i wrócić do nich

javvie | 2015-02-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Fajna książka o tym, że warto być profesorem biochemii

| 2016-10-30
agaf | 2016-04-23