Pamiętajcie o miłości... Męczeństwo Maksymiliana Kolbego

Okładka książki Pamiętajcie o miłości... Męczeństwo Maksymiliana Kolbego
André Frossard Wydawnictwo: Inco-Veritas biografia, autobiografia, pamiętnik
207 str. 3 godz. 27 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Inco-Veritas
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
207
Czas czytania
3 godz. 27 min.
Język:
polski
ISBN:
83-211-1439-3
Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1567
126

Na półkach: , , ,

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J15, 13)

Ojciec Maksymilian Maria Kolbe jest jednym z najbardziej znanych świętych dwudziestego stulecia. Przez większość z nas kojarzony jest on jako więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, który dobrowolnie oddał swoje życie w zamian za skazanego na śmierć głodową współwięźnia, Franciszka Gajowniczka. Czy jednak należy postrzegać świętego Maksymiliana tylko i wyłącznie przez pryzmat jego męczeńskiej śmierci? Kim tak naprawdę był? Co udało mu się osiągnąć w czasie jego krótkiego życia? Dlaczego zdecydował się oddać swoje życie za drugiego człowieka? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziemy w pasjonującej biografii tegoż świętego „Pamiętajcie o miłości” pióra francuskiego dziennikarza, André Frossarda.

Maksymilian, a w zasadzie Rajmund, bo takie imię otrzymał na chrzcie świętym, urodził się 8 stycznia 1884 roku w Zduńskiej Woli, jako drugi syn Juliusza i Marianny Kolbe. W wieku 16 lat wstąpił do zakonu ojców franciszkanów we Lwowie. Trzy lata później pojechał do Rzymu, gdzie uzyskał doktorat z filozofii, a następnie z teologii. W Wiecznym Mieście przyjął również święcenia kapłańskie, a także założył stowarzyszenie Rycerstwa Niepokalanej. Do Polski powrócił w 1919 roku. W niedługim czasie założył klasztor w Niepokalanowie koło Warszawy oraz zaczął wydawać cieszące się niesłabnącą popularnością pismo, „Rycerz Niepokalanej”. Sukces ewangelizacyjny, jaki osiągnął w swojej ojczyźnie, zachęcił go do wyjechania na misje - najpierw do Chin, później do Japonii, aby tam szerzyć kult Niepokalanej. Do kraju powrócił tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. W czasie oblężenia został aresztowany przez gestapo i przesłuchiwany na Pawiaku. Następnie trafił do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie zmarł w bunkrze głodowym, dobity ostatecznie zastrzykiem fenolu, 14 sierpnia 1941 roku. Został beatyfikowany w 1971 roku, a jedenaście lat później ogłoszono go świętym.

Z kart książki „Pamiętajcie o miłości” wyłania się obraz niezwykłego człowieka, pełnego pasji oraz bezgranicznie oddanego Bogu i Matce Najświętszej. Już od pierwszych stron da się odczuć jego ogromną miłość do drugiego człowiek oraz troskę o jego zbawienie. Dla świętego Maksymiliana zawsze ważniejszy był bliźni i jego potrzeby, a pomoc ubogim chlebem powszednim. W postawie ubogiego zakonnika urzekła mnie przede wszystkim jego pokora i skromność, a także niezwykła pasja do głoszenia Dobrej Nowiny oraz determinacja w dążeniu do celu. Pomimo częstych kłopotów ze zdrowiem, gróźb ze strony władz oraz innych przeciwności losu nigdy nie stracił zapału do ewangelizowania oraz do końca pozostał wierny Bogu i swoim wartościom. Jego zaangażowanie w to, aby chrześcijaństwo dotarło do jak największego grona odbiorców w trudnych czasach I Wojny Światowej oraz okresu międzywojennego, jak dla mnie, zasługuje na ogromny podziw i szacunek.

Dla wielu jednak może być niezrozumiały wybór, jakiego ostatecznie dokonał święty Maksymilian. Myślę, że obecnie mało kto byłby zdolny do tak heroicznego czyny, jakim jest oddanie życia za zupełnie obcego człowieka. Jednak, gdy dokładnie prześledzi się całe życie zakonnika i jego działalność od razu widać, iż tym, co nim kierowało była po prostu miłość będąca odzwierciedleniem miłości Boga i Maryi. I choć święty ojciec Kolbe zmarł ponad siedemdziesiąt lat temu, to my współcześni, nadal wiele możemy się od niego nauczyć - przede wszystkim wrażliwości na potrzeby bliźnich oraz bezgranicznego zaufania Bogu i Matce Najświętszej w każdej sytuacji życia.

A na koniec cytat, który, jak dla mnie, idealnie podsumowuje całe życie św. Maksymiliana: „Czy to we wspólnej, czy pojedynczej celi Kolbe zawsze pozostawał sobą. Bardziej troszczył się o innych niż o siebie, a uwięzienie przeżywał jako wolę Opatrzności, z którą godził się bez słowa skargi, troszcząc się jedynie o to, by w tej jałowej scenerii zakiełkowało choć ziarno nadziei”.

[http://bierziczytaj.blogspot.com]

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J15, 13)

Ojciec Maksymilian Maria Kolbe jest jednym z najbardziej znanych świętych dwudziestego stulecia. Przez większość z nas kojarzony jest on jako więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, który dobrowolnie oddał swoje życie w zamian za skazanego na śmierć głodową...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    4
  • 5 (bardzo dobre)
    1
  • 2015-2018
    1
  • 1.6.Dwudziestolecie Międzywojenne
    1
  • 1.5.I Wojna Światowa
    1
  • 2015
    1
  • 0.0.Domowa biblioteczka
    1
  • W domowej biblioteczce
    1

Cytaty

Więcej
André Frossard Pamiętajcie o miłości Zobacz więcej
André Frossard Pamiętajcie o miłości Zobacz więcej
André Frossard Pamiętajcie o miłości Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także