Pamiętajcie o miłości... Męczeństwo Maksymiliana Kolbego

Agnieszka

źródło okładki: Merlin.pl

Ursa | 2015-10-17
Przeczytana: 14 października 2015

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J15, 13)

Ojciec Maksymilian Maria Kolbe jest jednym z najbardziej znanych świętych dwudziestego stulecia. Przez większość z nas kojarzony jest on jako więzień obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, który dobrowolnie oddał swoje życie w zamian za skazanego na śmierć głodową współwięźnia, Franciszka Gajowniczka. Czy jednak należy postrzegać świętego Maksymiliana tylko i wyłącznie przez pryzmat jego męczeńskiej śmierci? Kim tak naprawdę był? Co udało mu się osiągnąć w czasie jego krótkiego życia? Dlaczego zdecydował się oddać swoje życie za drugiego człowieka? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziemy w pasjonującej biografii tegoż świętego „Pamiętajcie o miłości” pióra francuskiego dziennikarza, André Frossarda.

Maksymilian, a w zasadzie Rajmund, bo takie imię otrzymał na chrzcie świętym, urodził się 8 stycznia 1884 roku w Zduńskiej Woli, jako drugi syn Juliusza i Marianny Kolbe. W...

Olaf | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

Nie ma drugiego świętego, któremu bym tak wiele zawdzięczał i jednocześnie, który by mnie tak zafascynował. Jednak te moje pare słów o Hardcorowym Maksiu nigdy nie oddadzą tego kim był i jest ta postać. Ostatnio w necie znalazłem taki wypis dokonań tego człowieka. Oto on:

w ciągu kilku lat z paroosobowej załogi bez lokum zrobił największy klasztor na świecie mieszczący na paru hektarach w wielu budynkach prawie 700-osobową załogę!
w ciągu tych paru lat poszedł w global, jak to mówią startupowcy. Kilka lat po odpaleniu teresińskiego Niepokalanowa, otworzył jego oddział w Japonii i wziął się za budowę klasztoru w Indiach,
do Japonii płynął na wariata – prawie bez pieniędzy i nie znając języka. Po miesiącu wydawał tam japońskiego Rycerza Niepokalanej… Uwaga. Po japońsku!
w Polsce szybko liczba tytułów wydawanych w tym jednym z najnowocześniejszych ówczesnych wydawnictw (Niemcy podczas okupacji zawinęli park maszynowy do Rzeszy) – szybko podeszła w okolice...

8KR | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Książka Andre Frossarda nie rozpoczyna się jak typowa biografia. Autor wychodzi od chwil oczekiwania na decyzję Jana Pawła II dotyczącą uznania Maksymiliana Kolbego za męczennika i uroczystość kanonizacyjną. Frossard ukazuje rozterki ojca D., który udaje się na plac św. Piotra i zdaje sobie sprawę z wyrażanych przez teologów wątpliwości co do określenia roli byłego więźnia Auschwitz.

Dopiero potem następuje retrospekcja i poznajemy kolejne etapy życia przyszłego świętego od jak określa to autor - nieco łobuzowatego dzieciństwa Rajmunda Kolbego po ofiarę i męczeńską śmierć. W dwudziestu kilku niedługich rozdziałach można prześledzić najważniejsze wydarzenia z jego życia, przeczytać fragmenty listów, a zwłaszcza dokładnie przytoczone wypowiedzi świadków decyzji zakonnika Maksymiliana i jego rozmowy z szefem obozu koncentracyjnego.

Książka jest solidnym opracowaniem, bazuje na konkretnych informacjach, nie ma w niej religijnej egzaltacji lub przesady, dlatego warto ją polecić...

Speedi | 2015-10-20

Nie jest to kolejna typowa, poprawna biografia. Jest to bardzo dynamiczna, pełna żaru i głębokiego zaangażowania, świetnie napisana (przez znakomitego publicystę, dziennikarza) opowieść o nietypowym człowieku i jego świętości. O tym, w czym przejawiała się ta właśnie cecha, która tak potrafi szokować nie tylko przeciętnego człowieka, ale i umysły wybitne. Daty, fakty, wydarzenia są w tej historii środkami do ukazania fenomenu ojca Kolbe, jego całkowitego oddania Bogu i Niepokalanej. Jego podejścia do wiary, własnych zobowiązań i celu życia. Do wykazania żelaznej konsekwencji jego poglądów, wiary i postawy, które znalazły wypełnienie w męczeńskiej śmierci w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Cała recenzja: http://www.speedy.cal24.pl/recenzje/73-pielgrzym-absolutu

javiper | 2016-09-25
Na półkach: 2016, Przeczytane, Religia
Przeczytana: 25 września 2016
Krzysztof Kaźmierczyk | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016
Marta | 2015-10-09
Na półkach: 2015, Przeczytane, My Precious!
Przeczytana: 23 października 2015
Urszula | 2016-11-24