50 broni, które zmieniły sposób prowadzenia wojen

2017-11-25
Stanisław Kroszczyński
broń wojna historia

Na półkach: , , , , , ,

W tego typu zbiorach największą bolączką jest przestrzeń. Dwieście pięćdziesiąt stron i pięćdziesiąt haseł - łatwo policzyć, jak niewiele miejsca pozostaje na opis każdego z osobna.
Problem mam także z samym rodzajem tych wyjaśnień. Niektóre rozdziały to praktycznie w całości przybliżenie jakiejś bitwy z niewielką ilością opisujące broni samej w sobie.
Wydanie z roku 2005 ma także sporo bolączek w kwestii samego druku. Sporo literówek, brakujących słów czy pojedynczych liter. Czasem zawodziła także odmiana przez przypadki.
Nie wiem, czy ostatnia rzecz jest kwestią nieprofesjonalnego przykładu, czy błędów autora, ale usilne nazywanie bełtów strzałami, balist "łukami na podwoziu", muszkietów strzelbami czy okrętów łodziami strasznie razi w oczy.
Do tego widzę, że autor gardził III Rzeszą i się z tym nawet nie krył, a przecież skuteczności tej armii odmówić nie można.
Pozycja dobra jako jakiś punkt wyjścia do konkretniejszego zainteresowania się danym zagadnieniem, niż faktyczne stawianie na pełne kompendium wiedzy.

Wydanie z roku 2005...

• Literatura faktu