50 bitew, które zmieniły świat

Amber
2018-11-22
2002-01-01
Władysław Jeżewski

Zwięźle opisane w większości najważniejsze bitwy dla losów świata. No właśnie "tylko" w większości, bowiem Dublin 1916, czy Tanga 1914 są już mocno naciągane, przez co zabrakło miejsca dla kilku innych kluczowych starć

Produkcja ciekawa acz niedoskonała. Często wkrada się chaos w opisach, brakuje map, a bitw wybrano po prostu zbyt wiele. W tej samej objętości można było opisać ich dwadzieścia ale dokładniej, z mapami i jakimś szerszym kontekstem. A tak, to niektóre z nich są potraktowane zupełnie pobieżnie. Jeśli ktoś chce sprawdzić, które bitwy zdaniem autora były tymi najważniejszymi, a potem już samemu szukać informacji na ich temat, to może książkę potraktować jako swego rodzaju drogowskaz. Ale jak komuś zależy, by się faktycznie dowiedzieć czegoś konkretnego, z tych kartek, to niestety, powinien sobie odpuścić czytanie.

Książka podejmuje ciekawa tematykę, ale ma niestety sporo minusów. Wiele rozdziałów jest pisanych chaotycznie, nie ma żadnych map, każdej bitwie z konieczności poświęcono tylko kilka stron, więc wszystkie opisane są bardzo pobieżnie. Fajnie, że przed każdą bitwa nakreslony jest nieco jej kontekst, ale czasem autor niepotrzebnie opisuje wątki poboczne, co sprawia, że są bitwy których przebieg jest opisany w dosłownie 3-4 zdaniach. To pozostawia ogromne uczucie niedosytu. Najgorsze są jednak niektóre chaotyczne rozdziały.

Do tego dochodzą (na moje oko) błędy w faktach. Autor wspomina np o najeździe cymeryjczykow na Italie. Wg mojej wiedzy cymeryjczycy byli ludem fikcyjnym z powieści o Conanie Barbarzyńcy. Fikcyjne ludy podawane jako autentyczne w książce historycznej? Nie jest to dobra rekomendacja

Kolejny przykład. Autor opisuje bitwę po Kannami, 216 r pne. I pisze tak "za Gibraltarem były bretonskie i angielskie kopalnie cyny..." Jakie "angielskie"? W 216 r pne? Jak to możliwe? Czy to tłumacz zawinił, czy autor?

• Historyczne
  • Żanu czytał - pożyczone z biblioteki