Największe kłamstwa w historii

Tłumaczenie: wielu tłumaczy
Wydawnictwo: Muza
History's Greatest Lies: The Startling Truths Behind World Events our History Books Got Wrong
978-83-7495-790-8
popularnonaukowa
lullaby

Uznany historyk William Weir mierzy się z najpopularniejszymi mitami, którymi od lat karmią nas podręczniki historii. Nie tylko ujawnia zdumiewające nieprawdy, lecz również obnaża przyczyny powstawania kłamstw oraz rozważa, dlaczego mity ciągle są podtrzymywane. Analizuje oszustwa, które nauczono nas uznawać za prawdę - niezależnie od tego, czy zapoczątkowała je kampania oszczerstw, próba ubarwienia historii prawdziwej, nadmierne upraszczanie czy też błędne rozumowanie. Weir omawia sprawy, które, jak się nam wydaje, znamy, a następnie ujawnia, co się naprawdę wydarzyło i jak się to stało, że historia tak bardzo przeinaczyła fakty. W rezultacie powstała frapująca książka tak dla entuzjastów historii, jak i dla czytelników pragnących po prostu znać prawdę.

szamanka30 | 2010-12-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: grudzień 2010

Czy historia kłamie? No cóż , czasem przesadza albo zbytnio upraszcza” – pisze W. Weir , którego celem, w przeczytanej przeze mnie książce , było obalenie niektórych silnie zakorzenionych mitów. Tylko z mitami , legendami , wszelakimi niezwykłościami wokół zdarzeń i postaci historycznych to taka dziwna sprawa jest. Wierzy się w nie. Mimo wszystko. Nie ma się ochoty na odmitologizowanie pielęgnowanej opowieści, poznanie przyziemnej prawdy. O wiele piękniej często wygląda coś w legendzie – i ludzie szlachetni ,prawi, dzieła zacne w interesie ludu. A jak nikczemnik , człek podły utwierdzamy się tylko w słusznej niechęci do niego . Pamiętam, jak kiedyś czytałam o pewnej masakrze , która faktycznie była tylko bójką z kilkoma pobitymi. Jednak w przekazach przerodziła się w bunt z niemal 100 zabitymi . I nikt nie chciał dać wiary faktom!
Pomna tego ,podziwiam Weira za trud prostowania ścieżek historii. Czyni to w pięknej formie, niezmiernie interesującym stylu. Wziął na warsztat...

Mateusz | 2015-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Dość przyjemna w czytaniu książka, która opisuje w przystępny sposób 15 mitów, które zakorzeniły się w umysłach niektórych ludzi. Na plus należy zaliczyć dużą ilość trafnych ilustracji. Minusem niewątpliwie jest to, że każdej sprawie poświęcono średnio... 15 stron (nie licząc obrazków).
Książka dobra dla kogoś, kto lubi poczytać sobie krótkie, ciekawe historie kiedy ma 10-20 minut wolnego czasu.

Tomasz | 2016-03-12
Przeczytana: 11 marca 2016

Książka przeciętna, początek o Neronie i koniec o Afganistanie bardzo ciekawy, reszta taka sobie.

Miss_Jacobs | 2010-12-05

Szkoła. Często budzi miłe wspomnienia. Pierwsze przyjaźnie, miłości, zawody na wspomnienie, których pojawia się dzisiaj uśmiech.
Do śmiechu nie jest jednak, gdy rzeczy Nam wpajane okazują się kłamstwem. Całe szczęście, że nie odbiera Nam się wolnej woli i możemy uzupełniać braki w Naszej wiedzy czy też korygować ją.
Proces też można zacząć od książki „Największe kłamstwa w historii” Williama Weir’a.
Na pierwszy rzut oka widać bardzo dużą dbałość o szczegóły. Twarda okładka, dobry papier i grafika, wygodna do czytania czcionka.
Po przeczytaniu zaś byłam pod ogromnym wrażeniem erudycji autora. Z drugiej strony gdyby jej nie posiadał w tej dziedzinie to pewnie i książki by nie napisał. Trochę masło maślane się robi, ale sprawiedliwość trzeba oddać.
To nie jest podręcznik akademicki, więc istniała możliwość, że nie zanudzę się na śmierć. Faktycznie autor barwnie posługuję się słowem, aby oddać realia panujące w danej epoce, charakterystykę bohaterów jednocześnie zachowuję poziom...

sylwiaaa | 2016-02-04
yeyq | 2015-12-01