Przegrane zwycięstwa. Od starożytności po wojnę w Wietnamie

Tłumaczenie: Michał Kompanowski
Wydawnictwo: Bellona
Fatal Victories: History's Most Tragic Military Triumphs and the High Cost of Victory
978-83-11-12007-5
zwycięstwo, wygrana, wojny
historia
gall21

Zbiór szkiców przybliżający czytelnikowi ważne bitwy w historii ludzkości, z których zwycięska strona wychodziła paradoksalnie przegrana. Autor wybiera z mającej kilka tysięcy lat historii wojskowości wyjątkowe potyczki, starcia, bitwy oraz kampanie, pokazując na ich przykładzie, a jednocześnie wyjaśniając, dlaczego wygrani, odnosili de facto porażki. Począwszy od czasów starożytnych (Kanny, Pola Katalaunijskie), przez średniowiecze (Hittin, Konstantynopol), czasy nowożytne (Lützen, Malplaquet, Bunker Hill), aż po współczesność (Sarajewo, Pearl Harbor, Wietnam) Weir streszcza bitwy, analizując skutki, jakie wywarły zarówno na strony walczące, jak i zewnętrzny świat.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

red | 2016-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Żeby nie było za długo. Daję gwiazdek 6 chociaż powinienem dać co najmniej 7. Całkiem ciekawie ruszony temat historii wojskowości z domieszką polityki. Kilkanaście opowieści o tym jak zwykłe ludzkie wady charakteru, chore ambicje a czasem najnormalniejsza pod słońcem głupota kształtowały losy świata i całych narodów. Wybór bitew i potyczek nieszablonowy. Nie przeczytamy zatem o lesie Teutoburskim, Waterloo, Wiedniu czy cudzie nad Wisłą. Są inne wydarzenia i inni bohaterowie, mniej znani ale nie mniej ważni. Jest trochę chaotycznie i czasem nie do końca wiadomo "co poeta miał na myśli" w danej chwili. Jednakowoż taka rysa nie zniekształca obrazu. Minus dla wydawnictwa za edytorską niedbałość (literówki, błędy w nazwiskach i, o zgrozo, nawet malutkie kłopoty z ortografią się trafiły). Miłośnikom historii i obiektywnego spojrzenia na fakty można śmiało polecić. Jeżeli ktoś w szkole na lekcjach historii spał będzie miał trochę trudniej...

Grzegorz | 2012-04-30

Książka bardzo ciekawa. Mimo swojego tytułu porusza problemy nie tylko militarne, ale też społeczne czy gospodarcze. I każdy znajdzie coś dla siebie, różne bitwy z różnego przedziału czasowego. Szczerze polecam, mimo stosunkowo wysokiej ceny.

mihhor | 2017-04-07
Duszek | 2016-08-02