Tytan byk nad byki - księga puszczy

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
8320531519
las, myślistwo, zwierzęta
wiedzima

Kolejne opowiadania Karpowicza poświęcone tematyce przyrodniczej. Opowieści łowieckie związane z rogaczami.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie własne

Przemek | 2014-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2014

Oj, czasem długie opisy robi Karpowicz... Ale już wiem, że nie można się spieszyć i dałem sobie czas na przeczytanie. I warto było.
Pięknie ułożona historia leśniczego z Doliny Ojców, który gdzieś przed pierwszą wojną światową od maleńkiego wychowuje jelenia Tytana, byka nad byki, by wraz z nim się zestarzeć i zbudzić marzenie by nie zejść z tego świata bez jego korony. Bo przecież po co o niego tak dbał, dokarmiał zimą, chronił przed kłusownikami i rozpieszczał... To ostatnie polowanie ma jednak dramatyczny finał, a Tytan zdaje się być czymś więcej niż zwykłym jeleniem.
W odróżnieniu od opowieści o Bałabuszce, tutaj historia jest bardzo spójna, bez zbędnych wątków pobocznych, być może najbardziej dopracowana fabuła wśród wszystkich powieści Karpowicza, które dotąd czytałem.
A odnośnie samej postaci Tytana, dodam tylko cytat:
"Przekroczył ostatnio wagę tysiąca funtów [....] Korona... [...] Liczyła przecież siedemdziesiąt odnóg--słyszał kto?... Siedemdziesiąt odnóg! Prześcigała...

Marek | 2014-06-15
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Świetna opowieści o szlachetnym zwierzu który żył 100 lat temu gdy jeszcze lasy były własnością prywatną, bardzo fajnie się czyta od trudnych narodzin Tytana aż do za kończenia tej znakomitej Historii Byka nad Bykami :)
Polecam wszystkim za interesowanym tajemnicami puszczy.

Artur | 2014-03-30
Przeczytana: 1998 rok

Książka mojego dzieciństwa...
Zakochanym w przyrodzie polecam!

Fiołek | 2011-07-27
Przeczytana: 1985 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Księga puszczy (w skład w której wchodzi Tytan) to książka mojego dzieciństwa.

Cerro | 2016-07-09
mateusz | 2016-03-24