Korespondencja 1947-1974

Wydawnictwo: Biblioteka Narodowa
listy, Giedroyć,
A--

Oprac., przedm. i przypisami opatrzył Paweł Kądziela Autorzy listów wywodzili się ze środowisk ziemiańskich i należeli do tego samego pokolenia urodzonych przed wybuchem I wojny światowej. Gdy rozpoczęli korespondencję, Jerzy Giedroyc mieszkał w Maisons-Laffitte, a Aleksander Janta-Połczyński w Stanach Zjednoczonych. Korespondencja obejmuje 402 listy. Jedna czwarta z nich, z lat 1948-1949,...

Oprac., przedm. i przypisami opatrzył Paweł Kądziela

Korespondencja obejmuje 402 listy. Jedna czwarta z nich, z lat 1948-1949, dotyczy publikacji reportażu Janty "Wracam z Polski" i kontrowersji, jakie wywołał. Sporo miejsca zajmuje fakt pozostania przez Czesława Miłosza na emigracji w 1952 roku oraz sprawa Skarbów Wawelskich wywiezionych do Kanady podczas II wojny światowej.

Podstawę tekstową publikacji stanowią oryginały listów Aleksandra Janty-Połczyńskiego przechowywane obecnie w Instytucie Literackim w Maisons-Laffitte oraz listy Jerzego Giedroycia przekazane Bibliotece Narodowej przez Walentynę Jantową wraz z całym archiwum męża.

źródło opisu: literatura.pl

źródło okładki: bn.org.pl