Listy 1952-1963

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Archiwum Kultury". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
listy, Giedroyć, Miłosz
A--

Kolejny tom Archiwum "Kultury"zawiera trwającą blisko pół wieku korespondencję Jerzego Giedroycia (1906-2000) z Czesławem Miłoszem (1911-2004). Obu autorów listów charakteryzowały wyraziste osobowości, toteż ich korespondencja ujawnia niekiedy spory, odmienne punkty widzenia, a nawet pewien konflikt interesów. Giedroyc szybko docenił wielkość twórczości poetyckiej Miłosza, ale jako "zwierzę" polityczne chciał zarazem zaprząc tak świetne pióro do doraźnej publicystyki. Przyszły noblista pragnął jednak pozostać poetą i mieć czas na pisanie poezji. Tak sprzeczne postawy rodziły często wzajemne napięcia. Korespondencja Czesława Miłosza i Redaktora Jerzego Giedroycia jest też frapującym dokumentem epoki, rozszerzającym naszą wiedzę o mnóstwo szczegółów dotyczących życia na emigracji.

wishjet | 2013-08-24

Pierwszy tom korespondencji Giedroyc-Miłosz rozpoczyna się po wyjeździe Miłosza z Maisons-Laffitte, gdzie bezpośrednio po ucieczce z komunistycznej służby dyplomatycznej - przygarnął go Jerzy Giedroyc. Miłosz przebywał później przez kilka lat we Francji i często spotykał się Giedroycem bezpośrednio, tak więc listy z tego okresu są dość krótkie, treściwe - dotyczą bieżącej działalności wydawniczej. Późniejsza korespondencja (po wyjeździe Miłosza do Berkeley) ma charakter bardziej ogólny. Choć oczywiście nadal na pierwszym planie cały czas pozostaje paryska "Kultura". Wydaje się, że Giedroyc dość mocno liczył się ze zdaniem Miłosza (w szczególności w zakresie poezji), ale nieraz z uporem realizował swoje zamiary nie bacząc na żadne opinie. Od czasu do czasu powodowało to "wybuchy" Miłosza, który w długich listach poddawał kompleksowej krytyce generalną "linię" przyjętą przez Redaktora.

Z ciekawostek - w jednym z listów (16.05.1961) Miłosz wygłosił taką (w jego rozumieniu troszkę...

Jazir | 2015-10-11
Na półkach: Przeczytane, Wspomnienia