rozwińzwiń

Listy 1945-63

Okładka książki Listy 1945-63 Jerzy Giedroyć, Melchior Wańkowicz
Okładka książki Listy 1945-63
Jerzy GiedroyćMelchior Wańkowicz Wydawnictwo: Czytelnik publicystyka literacka, eseje
546 str. 9 godz. 6 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
546
Czas czytania
9 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
8307027799
Tagi:
listy Giedroyć Miłosz
Średnia ocen

8,7 8,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
650
645

Na półkach:

Jeszcze jeden z fragmentów układanki pokazującej stan polskiej inteligenckiej emigracji powojennej. Przede wszystkim ciężka walka o utrzymanie się na powierzchni a czasem nawet o to, żeby w ogóle móc mieć co jeść. To co jest intrygujące, a o czym szczególnie mocno pisał gdzie indziej Marian Hemar: olbrzymi kłopot ze sprzedażą książek polskich autorów i czasopism takich jak “Kultura”. Nowa emigracja powojenna to było może nawet i pół miliona ludzi ale ta emigracja przywiozła ze sobą z przedwojennej Polski także i niechęć do czytania. A to była tylko jedna z wad, którą przywiozła. Kolejną a może nawet ważniejszą była kłótliwość, która jednak była nieco inna bo choć kłótnie były równie silne jak te przedwojenne to nastąpiło przegrupowanie obozów.

Z ciekawszych rzeczy, których się z tej korespondencji dowiedziałem to jest “charakterek” Melchiora Wańkowicza. W innych jego testach on trochę się ujawniał ale w korespondencji widać go niezwykle wyraźnie: przekonanie o wyższości intelektualnej względem oponentów, przekonanie o słuszności i nieuchronności własnej wizji “międzyepoki”, swoisty, specyficzny antysemityzm a czasem wręcz obraźliwe komentarze za plecami innych korespondentów. Intrygujące jest też, że w bardzo trudnej sytuacji “rynkowej” miał Wańkowicz skłonność i plany tworzenia jakichś niezwykle monumentalnych, wielotomowych dzieł z góry wyglądających na przegadane (jak można wnioskować z jego “Klubu trzeciego miejsca” zamieszczonego tu jako załącznik a także i samych listów do Giedroycia). Sukces (wykonawczy a nie finansowy) “Bitwy o Monte Cassino” chyba kompletnie odebrał mu rozsądek wydawcy.

Nie zdawałem sobie wcześniej sprawy jak niezwykle mocno był on przywiązany i zaaferowany w owym czasie swoją koncepcją “Międzyepoki”, którą, w pewnym sensie, zaraził chwilowo Jerzego Giedroycia. Do pewnego stopnia oceniam to jako przejaw optymizmu Wańkowicza, który najwyraźniej spodziewał się, że Świat będzie jednak zmierzał do lepszej przyszłości, którą on sam w skrócie definiował jako “maksymalnie wolny człowiek w maksymalnie planowym świecie”. Ewidentnie mylił się ale nie dlatego, że jego cele były złe, tylko że jego optymistyczna wiara w rozsądek ludzkości była przesadzona i to grubo. Co ciekawe dziś wydaje się, że znów stoimy w sytuacji konieczności dokonania takiego kroku ale o wiele wyraźniej widzimy, że nie ma żadnej szansy, żebyśmy mogli się w tej kwestii dogadać.

Jeszcze jeden z fragmentów układanki pokazującej stan polskiej inteligenckiej emigracji powojennej. Przede wszystkim ciężka walka o utrzymanie się na powierzchni a czasem nawet o to, żeby w ogóle móc mieć co jeść. To co jest intrygujące, a o czym szczególnie mocno pisał gdzie indziej Marian Hemar: olbrzymi kłopot ze sprzedażą książek polskich autorów i czasopism takich jak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    19
  • Posiadam
    6
  • Przeczytane
    4
  • Historia
    1
  • Listy
    1
  • Polska
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Ulubione
    1
  • Literatura polska do 1990
    1
  • Historia Polski
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Listy 1945-63


Podobne książki

Przeczytaj także