Sex and Cognition
mózg, różnice płci
nwankwo

Książka Doreen Kimury, psychologa i neurobiologa z Uniwersytetu Simona Frasera w Kanadzie, jest jedną z najlepszych i najszerzej komentowanych książek na temat różnic poznawczych między kobietami i mężczyznami. Poprzez różnice poznawcze rozumie się wszelkie zdolności i umiejętności związane z funkcjonowaniem mózgu, zmysłów, pamięci, orientacją w przestrzeni, logicznym myśleniem i zdobywaniem wiedzy. Bez stereotypów i półprawd, których tak wiele w popularnych pracach na temat związku płci i mózgu, za to czerpiąc obficie z wyników najnowszych badań naukowych i niezliczonych testów psychologicznych, autorka daje czytelnikowi możliwość zapoznania się z charakterem tych różnic oraz dostarcza szeregu możliwych wyjaśnień ich powstania i rozwoju. Szczególny nacisk kładzie na mechanizmy hormonalne i ich wpływ na rozwój ludzkiego mózgu oraz tzw. wzorców poznawczych typowych dla przedstawicieli obu płci. Książka jest znaczącym głosem w sporze o źródła zróżnicowania zdolności mężczyzn i kobiet (wyjaśnienia biologiczne kontra wyjaśnienia społeczne) oraz stanowi znakomite uzupełnienie słynnej Płci mózgu.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: http://www.piw.pl/fragmenty/kimura.htm

Hator | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

Książka składa się z dwustu stron piekielnie esencjonalnej i przejrzyście ułożonej treści. Szczególnie zaciekawiły mnie wyniki badań nad wpływem testosteronu na zdolności przestrzenne mężczyzn – ku mojemu zaskoczeniu wykazano tu pogorszenie tych zdolności wraz ze wzrostem stężenia hormonu. Równie intrygujące były dla mnie informacje o występującym związku pomiędzy zdolnościami poznawczymi a różnicą w gęstości linii papilarnych pomiędzy lewą a prawą dłonią. Wiele przedstawionych tez jest oparta na wynikach badań przeprowadzonych przez autorkę książki.

Vincent | 2015-11-26

W książce opisano różnice między płciami. Różnice kształtowane od życia płodowego do dorosłości. Wynikające z czynników genetycznych, hormonalnych jak i społecznych. Co ważne, różnice, które w pewnych okresach i w pewien sposób są zmienne.
Bardzo skondensowana wiedza, wyłożona w prosty sposób, a jednocześnie ciekawy.
Warto przeczytać, choćby dlatego, by mieć rozeznanie tak w różniach międzypłciowych, jak i w obrębie tej samej płci. Na pewno też pewne wnioski przeczą powszechnym opiniom, ukazującym się w debacie publicznej, jak i forsowanym przez środowiska skierowane na osiągnięcie określonego celu. Dla osób ciekawych człowieka, pozycja obowiązkowa. Szczególnie od strony biologii, fizjiologii.

Aksamitt | 2015-11-15
Dama | 2014-05-14