Kronika wielkopolska

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
kronika, Polska, historia Polski
historyczna
Zimek

Kronika z przełomu XIII i XIV wieku, jedno z podstawowych źródeł do tego okresu.

Triskel | 2016-04-18

"Kronika wielkopolska" jest to kronika spisana ok. 1295 roku, po łacinie, najprawdopodobniej w Gnieźnie lub w Poznaniu. Opisuje ona niesamowite dzieje Polski, od czasów wręcz legendarnych aż do 1272 roku. Kronika została zachowana w XV-wiecznych odpisach, składa się na nią między innymi: kronika Janka z Czarnkowa, roczniki wielkopolskie i krakowskie oraz noty gnieźnieńskie. Jej powstanie przypisuje się Godzisławowi, którego zwano Baszkiem lub biskupowi poznańskiemu Boguchwałowi II. Niektórzy historycy sądzą, że może być to XIV-wieczna kompilacja autorstwa samego Janka z Czarnkowa.

Kronika zawiera sporo informacji o początkach powstania państwa polskiego oraz o epoce wczesnego średniowiecza. Kronikarz wielkopolski opisuje na kartach kroniki dzieje Polaków-Lechitów, czym unaocznia czytelnikom pradziejowe powstanie i pochodzenie dawnych Słowina. Napisana po łacinie kronika, opowiada historię królów i książąt Lechitów, między innymi Leszka I, Krakusa (Gracchusa) czy księżniczki Wandy....

comafan | 2016-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Książka bardzo mi się podobała. Na uwagę zasługuje znakomity wstęp pióra Brygidy Kurbis - bezspornie najwybitniejszej znawczyni i edytorki Kroniki. Jest to dzieło mocno nie doceniane przez historyków - może ze względu na swą zagadkową genezę = jednakże zawiera najwięcej opowieści rycerskich z wszystkich naszych kronik przeddługoszowych.

lother | 2016-04-19
Przeczytana: marzec 2016