7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
MarioPierro

"Ostatnią wieczerzę" streszcza najkrócej powiedzenie Andre Malraux podane w motcie książki: " Można zrozumieć absurd, nie można jednak w nim żyć."

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

MarioPierro | 2010-11-25
Przeczytana: grudzień 2009

Jedna z najdziwniejszych książek, jakie przeczytałem. Biorąc pod uwagę, że autor był ponoć ulubieńcem władz PRL, mogłem się tego spodziewać. Ale na szczęście wątków skrajnie propagandowych w książce się nie dopatrzyłem, a tych subtelniejszych nie jest za dużo. Nawet skądinąd pretensjonalne wyśmiewanie (?) kleru wydało mi się dość sympatyczne.

Zdecydowanie mocną stroną książki jest depresyjna, oniryczna atmosfera, choć nie bez swoistej ironii. Sprzyja jej dziwny język Napiórkowskiego: nieraz przesadnie krótkie zdania, ale z metaforyką porównywalną do Schulza czy Reymonta. Dotyczy to głównie scen rozgrywających się na rodzinnych ziemiach autora: północne Mazowsze i Warmia.

I tu przy okazji mamy do czynienia z czymś, co jedni uznają za plus, lecz innych może lekko odrzucić, mianowicie pomieszanie czasów i częściowo miejsc (prócz wymienionych bezkresnych pól znajdziemy tu, jakby dla kontrastu m.in. hotele i ulice Londynu). Na dobrą sprawę cała fabuła rozgrywa się w głowie bohatera...

vandenesse | 2012-12-03
Hobo_Clown | 2012-08-16