Stary Testament, opowieści
religia
Katarzyna

Na kartach tej książki historia Starego Testamentu nabiega żywą krwią. Pulsuje ona w postaciach znanych nam z Biblii – Abrahama, „ojca ludu”, żony jego Sary, pięknej i wiernej, bratanka Lota i żony jego, zamienionej w słup soli podczas ucieczki z płonącej Sodomy, a także całego, wolno żyjącego, pasterskiego plemienia Hebrajczyków, które rządzi się własnymi prawami, swoistą moralnością, wierzy we własnych bożków i opiekuńcze posążki rodowe – terafim.
Bogactwo szczegółów historycznych i obyczajowych idzie tu w parze z pięknym, plastycznym językiem, właściwym najlepszym historycznym powieściom Zofii Kossak.
Ale ta książka przekroczyła granice zainteresowań historycznych autorki – stała się obrazem przeznaczeń ludzkich, znakiem przymierza, jakie zawiera Bóg z człowiekiem bez reszty Mu oddanym.
Postać Ab-Rama, „ojca ludu”, który upadając i błądząc wiecznie szuka Prawdy, niezmiennie nasłuchuje jej głosu – dla nas, oddzielonych przepaścią wieków, wcale nie jest anachronizmem. Na naszych oczach jego pasterski lud przeobraża się w świadomy siebie naród, a jego losy, zamknięte w książce granicami życia Ab-Rama, ponad nieskończonym szeregiem stuleci są zapowiedzią i wytłumaczeniem sensu istnienia człowieka.

źródło okładki: https://www.google.pl/search?q=Przymierze+Autor:+Z...»

Karol | 2019-07-17
Przeczytana: 15 lipca 2019

Ciekawy opis i interpretacja biblijnych perypetii Abrahama. Bogate opisy oraz realistyczne nakreślenie rysu historycznego. Pozawala dużo lepiej zrozumieć możliwe motywy bohaterów.

Sylwia | 2019-04-01
Przeczytana: 12 marca 2019

Powieść opisująca dzieje Abrahama i jego rodu, tego jak Pan Bóg wybiera Abrahama na tego, który ma możliwość poznawania tajemnicy wiary. Pan Bóg daje mu tę możliwość, ale uwierzenie w to i przyjęcie tego nie przychodzi Abrahamowi z łatwością. Wydawać by się mogło, że skoro Abraham jest postacią starotestamentową to jego zmagania, czy różne decyzje, z którymi się boryka są nam odległe. Dzieje się wręcz przeciwnie - książka ta ukazuje nam jak wiele wspólnego ma współczesny człowiek z człowiekiem sprzed tysięcy lat. Trud wytrwałości, zaufania i czystej miłości są problemami, z którymi zmierza się każdy człowiek niezależnie od wieku, w którym przyszło mu żyć.
Styl pisania, którym posługuje się autorka jest dość oryginalny, na początku nawet może wydawać się momentami niezrozumiały i wymagający od czytelnika większej uwagi, ale po przeczytaniu kilkudziesięciu stron można się do tego przyzwyczaić i czytanie tej powieści staje się czystą przyjemnością, a bogactwo językowe staje się...

macster | 2019-03-11
Przeczytana: 10 marca 2019

Znakomita "ekranizacja" historii Abrahama. Warto zestawić sobie ze źródłem (Księga Rodzaju 11..) i zobaczyc jak wiele pracy włożyła autorka w uzupełnienienie niedopowiedzeń i luk pozostawionych w Biblii. Coprawda nie jest to historia w 100% pokrywająca źródło ale nie psuje to wg mnie odbioru powieści. Bardzo cenne jest tu pokazanie możliwych przyczyn mających wpływ na takie a nie inne decyzje bohaterów - coś, czym Biblia raczej szafuje skąpo i co wg mnie ułatwia ułożenie sobie tej historii w głowie.

Zuela | 2018-11-27

Losy Abrahama i Sary i nowej religii,nowego Boga.Ciekawe ujęcie nawet dla osób niewierzących.Dużo ciekawych informacji

evi | 2018-05-22
Przeczytana: 10 maja 2018

Powieść biblijna. Pomogła mi zrozumieć przymierze jakie Bóg zawarł z Abrahamem. Bardzo dobrze się czyta. Żałuję, że wcześniej jej nie przeczytałam. Polecam

Jowita | 2017-06-30

Piękna!

ROB | 2017-01-23

ciekawe ujęcie podróży abrahama do ziemi świętej

Roman Dłużniewski | 2016-12-27

Przepiękna książka Zofii Kossak-Szczuckiej. Tym razem nie o Polsce a o Hebrajczykach. O Abrahamie, Sarze, Locie.. Kossak-Szczucka potrafiła tak pisać, że czytelnik nie mógł pozostać obojętnym. Przymierze Boga z człowiekiem. To książka dla wszystkich, nie tylko dla osób wierzących.

Krzysztof | 2014-12-29

Wielkie arcydzieło. Książka o wierze, pisana z pozycji człowieka o wielkim doświadczeniu. Najlepsza książka Zofii Kossak. Gorąco polecam

yre81 | 2011-04-14
Przeczytana: styczeń 2011