Lepanto 1571

Bellona
2010-01-01
1993-01-01
wojskowość powszechna

Bitwa morska, która sama w sobie niczego wielkiego nie dokonała. Oprócz: otrzęsienia się chrześcijan po utracie Konstantynopola (nawoływania do powrotu krucjat, etc.); początek (tak twierdzą, co niektórzy historycy) powolnego procesu upadku Imperium Osmańskiego - coraz to bunty na podbitych terenach (autor bardzo dobrze, że przywołał na początku strukturę państwa, które jest rozwijane w miarę sukcesów); pokazania chrześcijanom, że zjednoczeni umieją coś zrobić; koniec napędzania okrętów wojennych przy pomocy wioseł; również koniec znanej i używanej od starożytności taktyki taranowania i abordażu okrętów wroga; udoskonalenie i użycie na większą skalę artylerii okrętowej.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Leszek Podhorodecki ponownie potwierdza swój status jako jeden z moich ulubionych autorów. „Lepanto 1571” to objętościowo skromna książka. I chociaż brak jej być może błyskotliwości poprzednich pozycji z serii „HB” tegoż autora, to jednak nadal (po 27 latach od wydania) potrafi ona zafascynować.

Z historycznego punktu widzenia Lepanto to bitwa, która umożliwiła odsiecz wiedeńską. Oczywiście miały minąć jeszcze całe dekady, zanim husaria polska zmiotła obóz turecki pod stolicą imperium Habsburgów. Jednak to właśnie morskie zmagania na greckich wodach przybrzeżnych spowodowały, że chrześcijańscy władcy Europy zaczęli na poważnie wierzyć w możliwość pobicia Turków.

Dlatego nie dziwię się bynajmniej, że specjalista od wojen polsko-tureckich podjął się napisania pierwszej monografii tej bitwy na polskim rynku. Leszek Podhorodecki oparł się na dociekaniach innych historyków, ale nie jest to zarzutem z mojej strony. Seria „HB” to publikacje popularnonaukowe, przybliżające polskiemu czytelnikowi czasami konflikty bardzo mało znane. A autor „Lepanto” zrobił to w bardzo porządny, interesujący sposób.

Cieszy wyposażenie tego tomiku w dokładne mapy. Fotografie są raczej ogólnikowe, ale wykorzystanie czarno-białych sztychów powoduje, że ówczesne mizerne możliwości polskiej poligrafii nie natrafiają na przeszkodę nie do przebycia.

Facyt: „Lepanto 1571” to nadal wartościowa pozycja serii i znakomite wprowadzenie w temat bitew morskich na Morzu Śródziemnym.

Z historycznego punktu widzenia Lepanto to bitwa, która umożliwiła odsiecz...

Ta krótka książka jest pierwszym opracowaniem bitwy pod Lepanto w języku polskim. Być może jest to związane z faktem, iż dla Polski bitwa ta nie miała większych konsekwencji oraz nie popierała wtedy "Świętej Ligi".
Mimo niewielkiej objętości, książka jest niezwykle treściwa, szczegółowo opisuje jak doszło do starcia pod Lepanto oraz przebieg samej bitwy.
Książka ukazuje również, jak skomplikowana była ówczesna sytuacja polityczna w basenie Morza Śródziemnego - dlatego to ciekawa pozycja dla każdego, kto interesuje się historią XVI w. i wojnami religijnymi tamtego okresu.

Książka ukazuje...

Książka jak na swą małą objętość opisująca temat bardzo rzeczowo, z uwzględnieniem najistotniejszych faktów związanych z dominacją w basenie śródziemnomorskim doby XVI wieku. Dobra popularnonaukowa pozycja opisanego tematu.

Dobra popularnonaukowa książka.

Dobra popularnonaukowa książka.

Wielkie Nie wykorzystane zwycięstwo Ligi świętej nad imperium osmańskim. Warte uwagi, dla zainteresowanych konfliktami XVI w.Polecam

• Historyczne Bitwy
  • historia