Paradoks trucizn. Substancje chemiczne przyjazne i wrogie

Tłumaczenie: Z. Witkiewicz, R. Łakomy, R. Kubica
Wydawnictwo: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne
Poison paradox
9788320434569
Ela

Książka jest zwięzłym a jednocześnie wszechstronnym przeglądem trucizn, ich działania i przeciwdziałania zatruciom związkami chemicznymi. Autor wyjaśnia, co powoduje że substancja chemiczna jest trucizną - dlaczego różne warunki i dawki mogą zmienić leczniczą substancję w zabójczą truciznę i że nie wszystko, co wytworzone przez człowieka, jest niebezpieczne oraz nie wszystko- co naturalne- jest bezpieczne. W książce opisane jest toksyczne działanie leków syntetycznych i pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz niektórych metali. Zaletą książki jest zamieszczenie w niej licznych przykładów zaczerpniętych z życia opisujących przypadki zatrucia wynikające gównie z braku wiedzy oraz nieprzestrzegania podstawowych zasad ostrożności. Książka skierowana jest do studentów na kierunkach związanych z ochroną zdrowia i środowiska oraz z ekologia, do specjalistów toksykologów, a także dla ogółu Czytelników zainteresowanych truciznami.

graan | 2015-10-09

Pomijając fakt, że toksykologia to mój konik, to po książkę sięgnęłam z czystej ciekawości. Zrecenzuję ją w dwojaki sposób: dla mnie jest to bardzo przystępne kompedium wiedzy, gdzie mamy skrócone informacje (lub dłuższe) o wybranych truciznach, ich udostępnieniu, działaniu i skutkach - często opłakanych. W ciekawy sposób przedstawione przypadki, które odnoszą się do cytatu promującego ksiązkę (i pojawiającego się NAGMINNIE w treści, minimum raz w rozdziale) o tym, że trucizną jest w zasadzie nie substancja, a jej dawka.
Dla mojej mamy, która chemię omija szerokim łukiem jest to interesująca pozycja jako uzupełnienie codziennej wiedzy. Była mile zaskoczona wieloma faktami i przypadkami.
Mogę podsumować jednym zdaniem: książka nadaje się dla każdego - dla osoby, która ma pojęcie i dla takiej, która nie wie o toksykologii nic.

Ela | 2011-02-10
Przeczytana: luty 2011

Książka wciągająca, ponadto udziela wielu informacji na temat toksykologii. Polecam.

Vincent | 2015-02-01

Wiedza na temat trucizn, środowiskowych zanieczyszczeń w ujęciu popularnonaukowym. Od wykorzystywania do przypadków zatruć, od czasów dawnych do współczesnych. Wszystko okraszone rzetelną wiedzą. Zdecydowanie nie tylko dla toksykologów, ale i wszystkich zainteresowanych.

Aston | 2016-10-29
Daniel | 2016-05-21