MIęDzYNARODOWE STANDARDY RACHUNKOWOśCI TW

Wydawnictwo: Poltext
biznes, finanse

Dynamiczny proces globalizacji powoduje, że coraz więcej firm, które niegdyś działały na jednym, przeważnie rodzimym rynku, otwiera oddziały w wielu regionach świata a często odmiennych pod względem ekonomicznym, prawnym, społecznym, gdzie wewnętrzne regulacje nie pozwalają na porównywalność danych dotyczących prowadzonej działalności. Także inwestorzy a gracze giełdowi muszą opierać swoje decyzje na informacjach umożliwiających ocenę sytuacji na globalnym rynku. Skąd w takim razie zdobyć dane, które będą porównywalne na różnych rynkacha Niewątpliwie można je uzyskać ze sprawozdania finansowego opracowanego zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR). Celem książki jest usystematyzowanie wiedzy związanej z obowiązującymi MSR oraz wprowadzeniem ich po raz pierwszy. Autorzy w przystępny sposób przedstawiają zasady rachunkowości wynikające z większości obowiązujących standardów. Interpretują przepisy regulujące stosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), analizują poszczególne standardy, skupiając się na zasadach wyceny, ujawniania oraz zakresu informacyjnego wymaganego w sprawozdaniu finansowym sporządzonym zgodnie z MSR. Szczegółowo omawiają zasady ujmowania i wyceny składników aktywów i pasywów jednostki, akcentując różnice między zasadami wynikającymi z polskich standardów a MSR. Liczne przykłady mają pomóc w zrozumieniu zagadnień związanych z wyceną i ujawnianiem poszczególnych elementów sprawozdania finansowego. Przykład końcowy prezentuje procedurę przekształcenia sprawozdania finansowego na zgodne z zasadami MSR, uwzględnia wszystkie najistotniejsze wyłączenia, przekształcenia i ujawnienia, jakie powstają w tym procesie. Książka jest przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców a właścicieli firm, dyrektorów finansowych, szefów i pracowników działów księgowo-finansowych, biegłych rewidentów, studentów oraz innych osób, które chciałyby pogłębić wiedzę z zakresu rachunkowości.