Ja, ołówek

Wydawnictwo: Prohibita

AllAboutEve | 2016-03-03

Króciutki, kilkustronicowy esej, ale o ponadczasowej treści. Jest przykładem na to, jak wspaniale można opowiadać o ekonomii i wolnym rynku. Co skłania ludzi różnych narodowości, różnych kultur do współpracy ze sobą? Dlaczego liberalizm rynkowy jest ludziom niezbędny do współdziałania? Historia produkcji ołówka daje odpowiedź na powyższe pytania i w prosty sposób tłumaczy mechanizm działania wolnego rynku. Precz z gospodarką sterowaną centralnie przez urzędasów, wymuszoną opieką państwa i niepotrzebnymi rządowymi regulacjami.

mts | 2013-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2013

Wspaniały, ponadczasowy esej, tłumaczący siłę wolnego rynku na przykładzie tytułowego ołówka. Nikt nie jest w stanie do końca prześledzić procesu powstania tak prostej, wydawałoby się, rzeczy, jaką jest ołówek, a co dopiero planować całą gospodarkę...? Setki ludzi o różnych umiejętnościach, mieszkający w różnych miejscach świata, nawet się nie znając, nie będąc zainteresowanymi używaniem owego ołówka, dołożyło cząstkę siebie do powstania ołówka. Piękny esej będący pozycją obowiązkową dla każdego, kto chce zrozumieć istotę gospodarki.

Damian | 2013-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Jak to ujęto w przed i posłowiu jest to esej ponadczasowy, który doskonale tłumaczy wszystkim opornym przewagę wolnego rynku nad centralnym planowaniem. Warte przeczytania i posiadania - w razie dyskusji polecić oponentowi przeczytanie tych kilkunastu stron wydaje się być sensownym pomysłem.

Geniusz tkwi w prostocie, czyli jak w kilka minut wybić komuś z głowy centralne planowanie.

ziombel | 2016-12-01
Na półkach: Ekonomia, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2016

"Ja, ołówek" to krótka bajka, która jest monologiem ołówka opowiadającym o swojej produkcji. Celem tej bajki jest uświadomienie czytelnikowi tego, że wiedza na temat sposobu produkcji danego dobra i alokacji potrzebnych do tego zasobów jest rozproszona między olbrzymią ilość nieznających się osób. Przez to zagregowanie takiej wiedzy do jednego ciała decyzyjnego jest niemożliwe. Książka zawiera bajkę zarówno w języku polskim jak i angielskim. Szczerze polecam.

Jeśli ktoś chciałby lepiej zrozumieć dlaczego centralne planowanie nie działa, polecam poczytać o problemie kalkulacji ekonomicznej w socjalizmie.

ksadlon | 2016-11-16
Vredak | 2016-11-07